Jak kontenery IBC od Organic Polska pomagają w przechowywaniu i transportowaniu produktów organicznych!

Remigisz Szulc
31.05.2023

Organic Polska specjalizuje się w nieoczywistym wykorzystaniu tektury i skupia na rozwiązaniach zastępujących kartonem pianki z tworzyw sztucznych, kształtki styropianowe, naturalne drewno i metale. Podstawowe produkty to ogólnie wszelkie opakowania transportowe. Palety tekturowe (w tym te o podwyższonej wytrzymałości), oktabiny, skrzynie tekturowe oraz kartonowe wypełnienia. Elementy stabilizujące z tektury projektowane są na indywidualne zamówienia klienta. W stałej ofercie dostępne są ustandaryzowane rozwiązania, które często okazują się być wystarczającymi. Obecność w branżach: chemicznej, spożywczej, kosmetycznej oraz współpraca z firmami motoryzacyjnymi i lotniczymi daje mocną podstawę do pozycji eksperta w dziedzinie zabezpieczenia na czas transportu i magazynowania.

Dlaczego tektura i oparte na niej produkty?

Ewolucja technologicznych możliwości, wymuszona rosnąca świadomością klientów i zapotrzebowaniem rynku sprawia, że zastępowanie materiałów powszechnie dotychczas stosowanych ich odpowiednikami na bazie papieru przeżywa nieustający wzrost. Zainteresowanie tego typu rozwiązaniami ma głębokie podstawy w ekologii, wspartej ostatnio przez opłaty produktowe preferujące materiały idealne do recyklingu. Papier, jako materiał opakowaniowy, ma wielokrotną przewagę w tej dziedzinie, przez co wprowadzenie go na rynek istotnie obniża koszt takiego przedsięwzięcia. Tworzone przez Organic Polska opakowania uwzględniają indywidualne potrzeby klientów zainteresowanych eliminowaniem plastiku, drewna i metalu. Bazując na sprawdzonych dostawcach półproduktów posiadających certyfikaty FSC mamy pewność wspierania zrównoważonej gospodarki leśnej.

Czy tektura i materiały na bazie papieru mogą mieć coś wspólnego z transportem materiałów płynnych?

Papier opakowaniowy, w kontakcie z wodą traci swoje właściwości. Warstwa, która poddawana jest ingerencji wody lub tłuszczów wymaga laminacji substancjami nieprzepuszczalnymi, jednak skutecznie uniemożliwia to późniejszy recykling. Do transportu płynów stosuje się więc opakowania hybrydowe, złożone z worka z tworzywa sztucznego i zewnętrznego kartonu, którego zadaniem jest zapewnienie sztywności i nośności opakowania. Dla małych pojemności (woda mineralna, soki, wino) mamy, coraz bardziej popularny bag-in-box, który poprzez swoją aseptyczność pozwala na pobieranie dawek napojów bez narażania się na zepsucie produktu w kontakcie z powietrzem. Przy przemysłowych ilościach, dla których transport cysterną jest nieekonomiczny lub utrudniony zastosowanie znajdują paleto-pojemniki, których specyficzną odmianą są kontenery IBC – te na bazie opakowania tekturowego to bag-in-boxy w skali makro.

Jakiego typu paleto-pojemniki proponuje rynek?

Najbardziej popularnym typem są kontenery z tworzywa sztucznego, zwane mauserami o standardowej pojemności 1000 litrów. Są opakowaniem wielokrotnego użytku, jednak po spełnieniu swojej roli transportowej wymaga dokładnego umycia. Niemały koszt samego procesu, powiązany zawsze z transportowaniem pustego pojemnika do firmy, świadczącej usługę czyszczenia podraża proces. Bardziej zaawansowanym, choć rzadziej stosowanym jest Flexi Tank będący połączeniem kontenera i worka do przewozu płynów. Standardowe kontenery IBC (Intermediate Bulk Container) doskonale sprawdzają się w przemyśle spożywczym i chemicznym. Aseptyczność transportu jest atutem dla farmaceutyki i biotechnologii. Sam worek podlega utylizacji, a mycia wymaga jedynie zewnętrzna część z tworzywa sztucznego, która nie ma kontaktu z przewożonym płynem. Zbudowana jest w sposób umożliwiający złożenie na czas powrotnego transportu. Mamy tu więc zarówno oszczędność wody jak i kosztu dodatkowej wysyłki.

Jakie korzyści daje zastosowanie kontenerów IBC w wersji z Organic Polska?

Przy zachowaniu wszystkich atutów opakowania hybrydowego, na bazie wkładów z wytrzymałej folii LLDPe wiodącego producenta, zastosowanie skrzyni z tektury falistej daje dużą przewagę. Głównym dylematem transportu jest dążenie do zmniejszenia kosztów. Waga, nawet do 25 kg niższa, brak potrzeby mycia i odsyłania opakowania zewnętrznego, oszczędność miejsca w transporcie i magazynowaniu nie są tu bez znaczenia. Wyprodukowane z wielowarstwowej klejonki, na bazie tektury falistej, wytrzymałościowo nie ustępują swoim tworzywowym odpowiednikom, dając przy tym możliwość wygodnego piętrowania. Możliwość wielokrotnego recyklingu znacznie obniża opłaty produktowe przy wprowadzaniu na rynek i bezcenną wartość - dbałość o środowisko naturalne.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie