Zagrożenia występujące w spedycji międzynarodowej

Mateusz Nowak
20.09.2021

Spedycja międzynarodowa należy do najbardziej skomplikowanych działań, jakimi zajmuje się szeroko pojęta logistyka. Nie chodzi już tylko o znaczne odległości, co wymaga zapewnienia bezpiecznych warunków transportu powierzonych towarów, ale także o bardzo prawdopodobne zagrożenia, z którymi może się spotkać np. kierowca pojazdu ciężarowego. Zadaniem logistyka jest przewidywanie takich zagrożeń i w miarę możliwości przeciwdziałanie im na etapie planowania trasy oraz metody transportu towarów. Jakie są najczęstsze zagrożenia występujące w spedycji międzynarodowej? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Utrudnienia drogowe

Jest to typowe zagrożenie występujące w spedycji lądowej. Transport samochodowy wciąż stanowi podstawę światowej spedycji, ale także stanowi spore wyzwanie dla logistyka, który odpowiada za zaplanowanie trasy przejazdu. Musi on uwzględnić takie zagrożenia, jak remonty, objazdy, lokalne utrudnienia na drogach spowodowane np. świętem czy strajkiem etc.

Słaby stan infrastruktury

To zagrożenie zostało już zminimalizowane w przypadku spedycji do krajów Europy Zachodniej czy Południowej, natomiast wciąż jest bardzo realne, gdy transport odbywa się w kierunku wschodnim. Doświadczony logistyk, który odpowiada za zaplanowanie trasy przejazdu np. z Polski do Kazachstanu, ma spore pole do popisu w zakresie udowodnienia swoich umiejętności. Musi uwzględnić nie tylko fatalny stan infrastruktury drogowej, ale także ukształtowanie terenu oraz różnego rodzaju przeszkody naturalne, które mogą nawet zmusić kierowcę do zmiany trasy.

Sytuacja polityczna

Podstawowym obowiązkiem logistyka organizującego spedycję międzynarodową jest zapoznanie się z aktualną sytuacją polityczną i społeczną w krajach tranzytowych, jak również w tym docelowym. Różnego rodzaju niepokoje, zamieszki, strajki, a tym bardziej konflikty zbrojne mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić dostarczenie towarów, jak również grożą utratą ładunku czy – w skrajnym przypadku – stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia kierowcy.

W takiej sytuacji logistyk musi znaleźć alternatywną trasę przejazdu lub wręcz zaproponować całkowitą zmianę modelu spedycyjnego, np. na intermodalny (czyli łączący transport drogowy, kolejowy, morski i lotniczy).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie