Transport lotniczy – poznaj jego zalety i wady

Maciej Piwowski
12.11.2021

Transport lotniczy stanowi dziś ciekawą alternatywę dla transportu kołowego, kolejowego i morskiego. Nie jest jednak dla nich żadnym zagrożeniem, ponieważ cechuje się zupełnie inną specyfiką. To, że transport lotniczy nie zagarnął jeszcze większej części rynku logistycznego wynika z kilku poważnych wad przewożenia towarów na pokładzie samolotu. O jakich wadach mowa? Wymieniamy je w naszym poradniku, zestawiając je również z zaletami tej formy transportu.

Korzyści wynikające z transportu lotniczego

Najważniejszą zaletą transportu powietrznego jest niewątpliwie oszczędność czasu. Nie ma obecnie szybszej metody przewożenia towarów na znaczne odległości – pod tym względem transport lotniczy zdecydowanie dystansuje chociażby transport morski, z którym często jest zestawiany.

Dlatego drogą powietrzną najczęściej transportuje się towary łatwo psujące się oraz wymagające dostaw w krótkim terminie, na przykład z uwagi na życzenie zamawiającego czy konieczność wyeliminowania ryzyka utraty ładunku w wyniku np. rabunku.

Transport lotniczy może być również odpowiedzią na potrzeby środowiska. Co prawda klasyczne samoloty uwalniają do atmosfery mnóstwo trujących związków, jednak skala tego zjawiska i tak jest mniejsza w porównaniu z np. transportem drogowym.

Warto również wspomnieć o mniejszej wrażliwości transportu samolotowego na zjawiska meteorologiczne, strajki, wypadki czy inne zagrożenia, jakie występują w przypadku innych metod przewozu towarów.

Wady transportu lotniczego

Podstawową wadą transportowania towarów drogą powietrzną są ograniczenia gabarytowe oraz wagowe. Standardowa paleta przewożona na pokładzie samolotu powinna mieć wymiary maksymalnie 300 x 230 x 158 cm oraz ważyć do 4500 kilogramów brutto. Pod tym względem o wiele korzystniej wypada transport morski czy kolejowy.

Nie zapominajmy o kosztach. Transport lotniczy wciąż jest dość drogi, dlatego nie stanowi ciekawej opcji dla mniejszych przedsiębiorców oraz w sytuacji, gdy planujemy przewóz towarów na stosunkowo niewielkie odległości, na przykład w obrębie Europy. Z tego powodu drogą powietrzną przewozi się raczej tylko ładunki drobnicowe, niebezpieczne oraz dobra luksusowe, które muszą być dostarczone w jak najkrótszym czasie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie