Świetne perspektywy dla logistyków. Pracy w tym zawodzie nie zabraknie

Antoni Kwapisz
30.11.2019

Ktoś, kto na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku zdobył wykształcenie w zawodzie logistyka, może sobie szczerze pogratulować, zaciągnąć długoletni kredyt hipoteczny i raczej nie martwić o spłacanie rat. Pracy dla logistyków jest i z pewnością w kolejnych latach będzie pod dostatkiem. Obecnie uznaje się, że jest to jedna z najbardziej poszukiwanych specjalizacji na polskim rynku zatrudnienia, co oczywiście przekłada się na wysokie pensje. Skąd właściwie wziął się ten „szał” na logistyków? Zapraszamy do krótkiej analizy.

Polska to magazyn Europy

Coraz częściej można się spotkać z takim określeniem i nie jest ono wcale pejoratywne. Polska jest liderem europejskiej rynku pod względem powierzchni magazynowej. Sprzyja temu bardzo korzystne położenie naszego kraju oraz fakt, że w ostatnich 20 latach poczyniono duże inwestycje drogowe. Nie bez znaczenia jest też dostęp do wciąż taniej siły roboczej oraz zachęty dla zagranicznych inwestorów (głównie podatkowe) ze strony samorządów.

Niedobory specjalistów

Brzmi co najmniej dziwnie, skoro rosnące zapotrzebowanie na logistyków obserwujemy w naszym kraju od dobrych kilku lat. Mimo to kierunki kształcące w tym zawodzie wcale nie są jakoś szczególnie oblegane. W dodatku wykształceni logistycy bardzo często wybierają emigrację zarobkową – w Wielkiej Brytanii, w Niemczech czy w Norwegii mogą liczyć na znacznie wyższe pensje.

Brak logistyków powoduje jednak, że polskie firmy są zmuszone do stałego podnoszenia wynagrodzeń dla specjalistów. Dynamika wzrostu płac na stanowiskach związanych z logistyką jest jedną z najwyższych w Polsce.

Firmy zrozumiały, że sprawna logistyka to fundament biznesu

Jeszcze do niedawna obowiązywał stereotypowy obraz logistyka zatrudnionego w polskiej firmie. Smutny pan, najczęściej łączący swoje obowiązki organizacyjne z funkcją kierowcy, rozpisywał plan tygodnia na kartce papieru i przyczepiał ją do tablicy korkowej na firmowym korytarzu. Takie sceny odeszły już do lamusa, a przynajmniej w tych przedsiębiorstwa, które poważnie traktują swój biznes.

Obecnie działy logistyczne mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania wielu firm, nie tylko transportowych. Logistyk ma bowiem wpływ zarówno na organizację pracy przedsiębiorstwa, jak również – pośrednio – na koszty jego funkcjonowania i bezpieczeństwo pracowników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie