Kiedy kierowca zawodowy może odmówić wyjazdu w trasę?

Piotr Kowalczyk
03.12.2020

Mogłoby się wydawać, że kierowcy zawodowi mają w tych czasach istne eldorado. Na rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników w tym zawodzie, co zmusza pracodawców do oferowania wysokich stawek oraz zapewniania komfortowych warunków zatrudnienia. Mimo to nadal zdarzają się sytuacje konfliktowe, kiedy to pracodawca naciska na kierowcę, by ten wyruszył w trasę, choć wcale nie powinien. W naszym poradniku wyjaśniamy, kiedy masz możliwość odmówienia wyjazdu w trasę bez poniesienia konsekwencji służbowych (chronią Cię przepisy Kodeksu pracy).

Jeśli zlecenie wykracza poza zakres Twoich kompetencji

Klasycznym przykładem będzie tutaj namawianie kierowcy posiadającego prawo jazdy kategorii C do tego, aby poprowadził autobus czy zestaw z naczepą. Kierowca nie może tego zrobić, bo złamałby obowiązujące przepisy, dlatego jak najbardziej ma możliwość odmówienia wykonania polecenia służbowego.

Kiedy pracodawca sugeruje złamanie prawa

Nie jest żadną tajemnicą, że polscy przewoźnicy bardzo często próbują kombinować i ograniczać koszty transportu. Dobrym przykładem może być zmuszanie kierowcy do prowadzenia pojazdu pomimo konieczności odbycia pauzy. Jeśli pracodawca sugeruje oszukanie tachografu, to kierowca ma obowiązek odmówić wykonania polecenia i zgłoszenia tego odpowiednim organom.

Kiedy wyruszenie w trasę mogłoby złamać zasady współżycia społecznego

Brzmi to mocno urzędowo, natomiast można łatwo znaleźć konkretny, życiowy przykład. Załóżmy, że kierowca miał uzgodnione z przełożonym, że nie pracuje w Wigilię i pierwszy dzień świąt. Mimo to pracodawca dzwoni do niego 24 grudnia rano i oświadcza, że ma stawić się w pracy, aby zrealizować przewóz. Kierowca może odmówić wykonania polecenia, o ile wie, że to zadanie mogłoby zostać przydzielone np. innemu kierowcy niemającemu rodziny.

Kiedy nie pozwala na to Twój stan psychofizyczny

Masz kaca? Źle się czujesz po zażyciu przepisanych przez lekarza leków? Oddałeś krew? W takiej sytuacji pracodawca nie może zmusić Cię do wykonania przewozu, o ile oczywiście wcześniej uzgodniliście, że masz dzień wolny.

Kiedy wyjazd w trasę mógłby stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia lub życia

Tutaj dobrym przykładem będzie zmuszanie kierowcy do prowadzenia pojazdu niesprawnego technicznie, który pomimo zgłaszania usterek nie został naprawiony. Wyruszenie w trasę takim pojazdem jest niebezpieczne i kierowca ma jak najbardziej prawo odmowy wykonania polecenia służbowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie