Jak współpracować ze spedytorem? Najważniejsze wskazówki

Mariusz Siwko
21.02.2022

Powierzając proces transportu towarów firmie spedycyjnej mamy prawo oczekiwać kompleksowej obsługi. Nie oznacza to natomiast, że spedytor czyta klientowi w myślach i sam podejmie wszystkie decyzje bez uzgodnienia ich ze zleceniodawcą. Aby mieć pewność, że towary zostaną dostarczone na miejsce w terminie i bez żadnych strat należy ściśle współpracować ze spedytorem. Co jest tutaj najważniejsze? Sprawdź w naszym poradniku.

Precyzyjne przekazanie swoich oczekiwań

Akcentujemy tutaj słowo „precyzyjne”, ponieważ nie może być tak, że spedytor musi się domyślać, jakie są oczekiwania jego klienta. Jeśli np. zleceniodawca chce, aby towar został dostarczony w środę do godziny 18, to taka informacja pozwoli spedytorowi ocenić, czy zasadne będzie zorganizowanie transportu w podwójnej obsadzie, czy może wystarczy standardowo wysłać w trasę jednego kierowcę.

Udostępnienie niezbędnych dokumentów

Spedytor już na samym początku współpracy poprosi klienta o przekazanie dokumentów potrzebnych do zorganizowania i zgłoszenia transportu. Jest to szalenie ważny etap zwłaszcza w przypadku przewozów międzynarodowych, a już szczególnie poza Unię Europejską. Opieszałość w kompletowaniu i udostępnianiu dokumentów może spowodować opóźnienie transportu i niepotrzebne napięcia na linii klient-spedytor.

Określenie budżetu

Cena usługi spedycyjnej i transportowej jest ściśle uzależniona od takich kryteriów, jak preferowany środek transportu, czas dostawy, rodzaj powierzonego ładunku, miejsce docelowe i wiele innych. Dlatego chcąc zapewnić sobie sprawną współpracę z firmą spedycyjną warto na samym początku podać budżet, jaki został przeznaczony na zrealizowanie tej usługi.

Wiedząc, jakim budżetem dysponuje klient, spedytor zaproponuje odpowiednie rozwiązania transportowe – na przykład postawi na tańszy środek transportu, zaplanuje przewóz w taki sposób, aby samochód nie wracał na pusto etc.

Przekazanie informacji na temat powierzonego ładunku

Rodzaj transportowanego towaru ma bardzo duży wpływ na sposób planowania i realizacji usługi spedycyjnej/transportowej. Nie należy zatem ukrywać tej informacji przed spedytorem, a już na pewno nie wtedy, gdy ładunek jest bardzo cenny, niebezpieczny czy wymaga specyficznych warunków przewozu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie