Jak przechowywać opony?

Maciej Piwowski
06.03.2020

Opony to jedna z tych części samochodu, która podlega sezonowej wymianie. Większość kierowców posiada więc dwa komplety, a tym samym niezbędny staje się odpowiedni stojak na opony, który pozwala przechwytywać je w taki sposób, aby nie uległy zniszczeniu.  W efekcie nie jest to przecież tania inwestycja, a z drugiej strony nieodpowiednie warunki mogą sprawić, że późniejsza eksploatacja będzie niebezpieczna.

  1. W trosce o gumę
  2. Sposoby na przechowywanie opon z felgami
  3. Odpowiednie ochrona

W trosce o gumę

Pomimo swojej wytrzymałości dopasowanej od konkretnych warunków atmosferycznych guma, z której wykonane są opony, jest dość delikatna i wymaga zapewnienia dobrych warunków w czasie przechowywania. Jeśli będą one nieodpowiednie, opona może szybciej się starzeć, nie spełniać surowych norm jakości, a nawet się odkształcić i nie nadawać się do eksploatacji, a przecież zakładamy, że będzie nam służyć przez kilka sezonów. Poza tym że wybierzemy odpowiedni stojak na opony, wieszak na koła, powinniśmy również zwrócić uwagę na miejsce, a jakim będziemy przechowywać części. Powinno być ono pozbawione dostępu do światła słonecznego, ponieważ promieniowanie UV uszkadza gumę i sprawia, że szybciej się ona starzenie. Opony nie mogą mieć również kontaktu z chemią, źródłami ciepła i nadmierną wilgocią. Najlepiej więc, by składować je w wentylowanym zamkniętym pomieszczeniu.

Sposoby na przechowywanie opon z felgami

Wielu kierowców przechowuje opony na felgach, ponieważ jest to praktyczne rozwiązanie, które sprawia, że wymiana kompletu jest szybsza oraz mniej ingeruje w strukturę materiałów. Takie elementy powinniśmy przechowywać ułożone poziomo na stosie. Sprawdzi się dedykowany stojak na koła. Jego konstrukcja sprawia, że opony się nie dotykają, a tym samym nie ma konieczności ich okresowego przekładania. Poza tym dostępne jest również takie rozwiązanie jak wieszak na koła. Jeśli przechowujemy części bez felg, warto zainwestować w regał na opony i ustawić je pionowo, a co kilka tygodni przekręcać, by uniknąć odkształceń.

Odpowiednie ochrona

Opony wymagają dedykowanej konserwacji oraz ochrony, nawet wówczas gdy z nich nie korzystamy. W efekcie warto zainwestować w specjalne pokrowce, które będą chronić przed działaniem różnych niekorzystnych czynników. Przed składowaniem opon warto je wyczyścić, opłukać wodą z detergentem oraz sprawdzić bieżnik, czy nie znajdują się w nim jakieś ciała obce. To również dobry moment, by ocenić jego głębokość. W sklepach dostępne są również środki do konserwacji opon i warto z nich korzystać przy każdej wymianie kompletu. Dzięki temu zachowa on doskonałe właściwości przez kolejne sezony.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie