Wynajem magazynu – na co warto zwrócić uwagę?

Piotr Kowalczyk
12.07.2021

Szukając magazynu na wynajem na pewno chcesz, aby z jednej strony spełniał wszystkie Twoje potrzeby, a drugiej nie generował zbyt wysokich kosztów stałych. Dobrze również byłoby znaleźć odpowiedni magazyn w możliwie jak najkrótszym czasie. To nie będzie jednak wcale takie proste – zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przed wynajęciem konkretnego magazynu.

Nie rób tego na ostatnią chwilę

Może się wydawać, że na rynku mamy zatrzęsienie magazynów na wynajem i tak rzeczywiście jest. Problem w tym, że gdy zaczniesz konkretnie szukać powierzchni do wynajęcia, to nagle okaże się, że najlepsze oferty są już przebrane. Dlatego nigdy nie rozpoczynaj poszukiwać mając nóż na gardle i na gwałt potrzebując miejsca do magazynowania różnych przedmiotów.

Nie wynajmuj magazynu „na styk”

Wielu przedsiębiorców popełnia ten błąd, który szybko zaczyna się mścić. Chodzi tutaj o sytuację, w której wynajmujemy magazyn ledwo wystarczający na aktualne potrzeby firmy. Zakładamy, że chcesz się rozwijać, dlatego szybko może się okazać, że powierzchnia będzie zbyt mała. Przeniesienie się do innego magazynu jest bardzo kłopotliwe i czasochłonne, nie wspominając już o tym, że obowiązuje Cię umowa z właścicielem (standardowo zawierająca okres wypowiedzenia).

Czy magazyn będzie tylko dla Ciebie, czy współdzielony?

Gdy znajdziesz już ciekawą ofertę, to koniecznie dopytaj, na jakiej zasadzie będziesz mógł korzystać z powierzchni magazynowej – na wyłączność czy wspólnie z innym najemcą. Ta druga sytuacja może być o tyle kłopotliwa, że będziecie sobie wzajemnie przeszkadzać np. podczas rozładunków. Poza tym dwóch użytkowników tego samego magazynu zawsze zwiększa ryzyko włamania (ktoś może zapomnieć zamknąć magazyn czy uzbroić alarm).

Dojazd do magazynu

Nawet świetnie zagospodarowana powierzchnia magazynowa może się okazać mało funkcjonalna, jeśli dojazd do magazynu zajmuje mnóstwo czasu, wiedzie opłotkami, a przy tym brakuje miejsc do parkowania i wygodnego rozładunku oraz manewrowania. Dlatego zanim wynajmiesz konkretny obiekt dokładnie sprawdź, czy spełnia on Twoje oczekiwania również pod tymi względami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.