Wskaźniki temperatury – dlaczego są takie ważne

Krzysztof Jagielski
25.08.2022

Transport ładunków, które wymagają odpowiedniej temperatury, jest bardzo wymagający. Nie tylko należy takie ładunki odpowiednio zabezpieczyć przed przemieszczaniem się lub potencjalnymi uszkodzeniami, ale też należy zadbać o to, aby podczas transportu była utrzymana stała temperatura. W jaki sposób jednak to osiągnąć? Rozwiązaniem są wskaźniki temperatury, które umieszczane są samochodach lub innych środkach lokomocji, którymi przewożone są dane towary.

Wskaźniki temperatury – w jaki sposób działają?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o wskaźniki temperatury, jest sposób ich montażu. Ze względu na zastosowanie, jest on niezwykle intuicyjny. Wskaźniki temperatury mogą być bowiem po prostu przyklejone w odpowiednim, co bardzo ważne – widocznym- miejscu. Chodzi bowiem o to, aby możliwe było proste i szybkie kontrolowanie temperatury w przyczepie, w której przewożone są dane towary.

Nie zastosowanie się do wymogów związanych z temperaturą przechowywania (a zatem także i transportu) danych towarów, może skutkować utratą przez nie konkretnych właściwości lub – w skrajnych przypadkach – zepsuciem się. Wskaźniki temperatury pomagają zapobiegać takim sytuacjom. 

Dlaczego warto stosować wskaźnik temperatury w czasie transportu?

Zastosowanie wskaźników temperatury ma kluczowe znaczenie kiedy mamy do czynienia z transportem produktów spożywczych, leków czy kosmetyków. Są to bowiem najbardziej wrażliwe na zmiany temperatury rodzaje produktów. Umieszczenie wskaźników temperatury pozwala na zabezpieczenie ładunku w czasie transportu, a co za tym idzie – na zachowanie w całości jego właściwości.

Co więcej, zmianę temperatury bardzo łatwo zauważyć – nie musimy bowiem sprawdzać ile dokładnie ona wynosi. W sytuacji, kiedy jest wyższa, niż dopuszczalna przeznaczona do transportu wybranego ładunku, wskaźnik po prostu zmieni kolor lub – w przypadku wskaźników temperatury dźwiękowych – włączy się sygnał alarmujący nas o zmianie temperatury. Wskaźniki temperatury mogą być zarówno takie, które są przeznaczone do jednorazowego użytku, jak również i takie, których użyć można wiele razy. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.