Woda w długiej trasie – co zrobić, aby jej nie zabrakło?

Mariusz Siwko
05.09.2022

Stały dostęp do wody jest jednym z priorytetów dla kierowców zawodowych. Choć może się to wydawać trywialne, to w długiej trasie, zwłaszcza międzynarodowej, nie zawsze mamy możliwość szybkiego uzupełnienia zapasów. Jeśli szykujesz się do swojego pierwszego wyjazdu i nie masz jeszcze doświadczenia, to sprawdź, jak zadbać o dostęp do wody dla własnego komfortu i bezpieczeństwa.

Uzupełnij baniaki z wodą

Przed podróżą zbierz jak najwięcej baniaków, które możesz napełnić wodą. Zwykle są one elementem wyposażenia samochodu. Dodatkowo możesz zabrać ze sobą 5-litrowe butelki i umieścić je w luku bagażowym.

Miej kilka butelek wody w szoferce

Poza wodą do użytku higienicznego potrzebujesz również zwykłej wody do picia. Tutaj najwygodniej będzie zabrać ze sobą wodę butelkowaną, którą możesz mieć zawsze pod ręką w szoferce. Zabierz tyle butelek, ile tylko zmieści się w schowku – najlepiej klimatyzowanym.

Uzupełniaj wodę zawsze, gdy tylko masz taką możliwość

Podczas jazdy staraj się wybierać na pauzę takie miejsca, w których jest dostęp do bieżącej wody. Nie muszą to być od razu stacje benzynowe, ale np. parkingi przy autostradach i drogach ekspresowych, coraz częściej posiadające infrastrukturę dla kamperów i przyczep kempingowych.

Staraj się korzystać z pryszniców na stacjach benzynowych

Jeśli tylko masz taką możliwość, a także potrzebę, to o swoją higienę dbaj w takich miejscach, w których nie musisz zużywać własnej wody. Najlepiej nadają się do tego stacje benzynowe wyposażone w prysznice dla podróżnych.

Wymień wodę, która długo stała w baniakach

Może się okazać, że po wielu dniach jazdy w baniakach nadal znajduje się sporo wody. Jeśli podróż przebiegała w warunkach letnich, to dla bezpieczeństwa lepiej będzie wymienić tę wodę na świeżą, gdy tylko pojawi się taka możliwość. W baniakach szybko mogą namnażać się drobnoustroje chorobotwórcze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.