Winda przemysłowa w magazynie – jakie są jej funkcje?

Marek Szydełko
19.02.2023

Winda przemysłowa to jeden z najpopularniejszych elementów wyposażenia dużych magazynów i pomieszczeń o znacznej kubaturze, w których następuje rozładunek i załadunek różnego rodzaju towarów. Winda stanowi część wewnętrznego systemu transportu bliskiego. Jej zakup wiążę się ze sporym kosztem po stronie przedsiębiorcy, dlatego na początek warto dowiedzieć się, jakie funkcje w magazynie pełni winda przemysłowa. Te najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Zastępuje wózki widłowe

Podstawową funkcją windy przemysłowej jest przenoszenie ładunków w kierunku góra-dół. Windę wykorzystuje się do transportu przede wszystkim ciężkich rzeczy, których noszenie ręcznie byłoby czasochłonne i męczące, a przy wykorzystaniu wózka widłowego nie zawsze możliwe – z uwagi na ograniczony zasięg dźwigu.

Automatyzuje transport towarów

Windę przemysłową można wyposażyć w zaawansowaną elektronikę, która umożliwia częściowe zautomatyzowanie transportu wewnętrznego. Współczesne windy posiadają m.in. systemy automatycznego załadunku i rozładunku, a także szereg rozwiązań eliminujących udział człowieka w przenoszeniu towarów.

Zwiększa poziom bezpieczeństwa pracowników

Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za zainwestowaniem w windę przemysłową jest kwestia bezpieczeństwa. Dzięki windzie minimalizujemy ryzyko wypadków przy pracy, chronimy pracowników przed przeciążenie, a jednocześnie zwiększamy bezpieczeństwo samych towarów.

Umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynu

Windy przemysłowe stosuje się m.in. do obsługi regałów wysokiego składowania. Zwykłe wózki widłowe nie mają wystarczającego zasięgu, aby móc układać czy rozładowywać towary umieszczone pod samym sufitem. Tutaj przydają się właśnie windy, dzięki którym można zwiększyć wykorzystanie dostępnej przestrzeni w magazynie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie