Transport materiałów płynnych metodą flexi tank

Maciej Piwowski
07.04.2017

Transport materiałów płynnych jest istotnym aspektem międzynarodowej logistyki towarów. Logistyka płynów obejmuje zarówno chemikaliów (takich jak detergenty, oleje, farby, emulsje) jak również produkty spożywcze (oleje roślinne, koncentraty, soki, syropy).

Szczególnym rodzajem środka transportowego wykorzystywanego w transporcie płynów jest flexi tank umożliwiające transport materiałów płynnych kontenerem. Mimo że to popularne rozwiązanie stosowane w transporcie wciąż cechuj się niską świadomością społeczną. Flexi Tanki, czyli worki wyprodukowane ze specjalnych materiałów, służą do przewożenia płynnych ładunków w standardowych kontenerach 20’DV, w transporcie lądowym oraz morskim. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, ich załadunek niczym nie odbiega od załadunku normalnej cysterny, dzięki czemu zakres towarów, które można nim przetransportować, z miejsca załadunku do wyładunku, jest bardzo szeroki.

Aktualnie Flexi Tank należą nie tylko do tańszego, ale i również najbardziej ekologicznego rodzaju transportu materiałów płynnych, takich jak chemikalia czy płynne ładunki spożywcze. Jeśli chodzi o produkty spożywcze zdatne do przewożenia w Flexi Tankach, to między innymi: cukry płynne oraz syropy (syrop kukurydziany), koncentraty soków owocowych, oleje roślinne (olej palmowy, olej kokosowy) i rybne, pasta pomidorowa, woda mineralna, wino, itd. Do grupy chemicznych produktów przewożonych Flexi Tankami należą między innymi: detergenty, farby oraz emulsje, gliceryna, herbicydy, latex syntetyczny, lubrykanty, oleje maszynowe sztuczne nawozy w płynie, wosk parafinowy a także tusze drukarskie, itd.

Cechą charakterystyczną Flexi Tanków jest zawór o średnicy 2” bądź 3” oraz wykorzystywanie tzw. „camlock quick connection system”, czyli nowoczesnej technologii podłączenia węża. Maksymalna waga obciążenia Flexi Tanków wynosi 24 000 litrów płynu. Do zalety korzystania z worków Flexi Tank należy między innymi obniżenie kosztów związanych z wykorzystywaniem dotychczasowych opakowań, oszczędność nawet do 60% objętości w porównaniu z objętością zajmowaną przez dotychczasowe butelki. Worki Flexi Tanki wykorzystują jedynie 6cm2 materiału opakowaniowego w przeliczeniu na 1 litr płynu. Jedyną wadą tego nowoczesnego rozwiązania, dla transportu płynnych ładunków, jest fakt, iż worki mogą być wykorzystywane jedynie w jednym kierunku transportu.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.