Transport lotniczy - kiedy warto się na niego zdecydować?

Piotr Kowalczyk
09.11.2020

Gospodarka światowa jest w ciągłym rozwoju. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tego nurtu, który otwiera im coraz szersze możliwości w zakresie rynków zbytu. Import i eksport towarów z najdalszych miejsc na Ziemi nie stanowi już większego problemu logistycznego. Sprowadzanie najróżniejszych towarów na arenie międzynarodowej nie dotyczy tylko dużych marek i największych koncernów. Drogami powietrznymi na świecie dziennie może odbyć się nawet 200 tysięcy lotów (24 lipca 2019 r. rekord dobowy - według danych Flightradar24), wśród nich odbywają się rejsy pasażerskie i towarowe, na których pokładach znajdują się setki tysięcy ton towarów. Obecnie transport lotniczy towarowy należy do najnowocześniejszej i najprężniej rozwijającej się gałęzi usług spedycyjnych.

Transport lotniczy - zalety

Największą zaletą przewozu lotniczego jest oczywiście czas transportu. Jest on nieporównywalnie szybszy od frachtu morskiego i kolejowego. Nawet w ciągu kilkunastu godzin ładunki na pokładzie samolotu są w stanie przelecieć na drugi koniec naszej planety. Statki transportujące towary z Chin do Europy potrzebują 30-48 dni na pokonanie linii żeglugi. Alternatywą może być tranzyt kolejowy, który powinien tą trasę przebyć w ciągu kilkunastu dni. Nie trudno zauważyć, że towarowy transport samolotem jest wręcz ekspresowy. 

Transport powietrzny cechuje się też wysokim wskaźnikiem bezpieczeństwa. Liczba wypadków samolotowych jest każdego roku nieporównywalnie mniejsza od środków transportu drogowego. Dużym bezpieczeństwem wyróżnia się też żegluga morska. 

Samoloty dają możliwość dotarcia wszędzie tam gdzie wybudowany został port lotniczy. Dzięki temu poszerza się zakres możliwości lokalizacyjnych o wszystkie miejsca, gdzie nie dotrą statki czy pociągi towarowe. 

Ograniczenia transportu lotniczego

Jak każdy typ środków transportu lotnictwo również posiada swoje ograniczenia. Do najważniejszych z nich będą należały utrudnienia dotyczą ładowności statków powietrznych oraz kubatura, która ma swoje ograniczenia, poza tym nie ma możliwości załadowania przesyłek ponadgabarytowych.

Logistyka powietrzna zależna jest w znacznym stopniu od warunków atmosferycznych i klęsk żywiołowych. Opóźnienia i odwołane loty zdarzają się często w miejscach, które narażone są na obfite opady, śnieżyce, mgły i inne niekorzystne warunki pogodowe. Transport lotniczy do USA może borykać się z trudnościami w sezonie huraganowym. Ponadto każdy teren, na którym występują wulkany może spowodować uziemienie maszyn nawet na kilka dni. 

Jednocześnie wadą i zaletą spedycji lotniczej jest konieczność zatrudnienia wysoko wykwalifikowanego personelu. Ta cecha sprawia, że nasze ładunki są bardzo bezpieczne, ale generuje to, rzecz jasna, wysokie koszty. Podobnie wygląda sytuacja z zakresu infrastruktury, której budowa i utrzymanie wymagają ogromnych nakładów finansowych, jednak dzięki temu standard bezpieczeństwa jest niezwykle wysoki. 

Co wpływa na cenę transportu lotniczego?

Koszty transportu lotniczego generowane są przez wiele czynników składowych. Do najważniejszych, niezależnych od naszego ładunku, należą ceny paliw, podatki, utrzymanie infrastruktury, personelu. Do najważniejszych czynników kształtujących cenę naszego zlecenia należą:

Miejsce załadunku i rozładunku, cena będzie zależna nie tylko od kraju nadania i docelowego, ale też konkretnych portów lotniczych. Wpływ mają też warunki dostawy Incoterms (International commercial terms). Określają one reguły dostawy towaru od sprzedawcy do odbiorcy w handlu międzynarodowym. Mają za zadanie wyznaczyć jasny podział kosztów transakcji i transportu i odpowiedzialności. 

W przypadku transportu lotniczego ceny są ściśle zależne od ciężaru ładunku, bardzo ważne są wymiary nadawanych przesyłek. Podanie dokładnych informacji pozwala dopiero na określenie trasy, wybrania linii lotniczej i wyliczenie ceny. Na ostateczny koszt wpływa także rodzaj nadawanego ładunku. Materiały niebezpieczne, szybko psujące się, wartościowe, wymagające specjalnych warunków będą decydowały o końcowej cenie.

Ładunki, nadawane do transportu lotniczego obowiązkowo sprawdzane są przez pracowników sekcji bezpieczeństwa lotniska. W przypadku zauważenia w ładunku elementów sypkich, płynnych, radioaktywnych, grożących wybuchem, wymagany jest dokument nazywany „certyfikatem bezpieczeństwa”, w którym podane będą informacje o możliwości/niemożliwości przewozu lotniczego oraz o warunkach takiego transportu lotniczego. Oprócz ładunków niebezpiecznych, zdarzają się również ładunki cenne lub łatwo psujące się, które wymagają transportu w temperaturze kontrolowanej.  Wartość samego ładunku przekłada się na dodatkowe koszty jego ubezpieczenia i rozumienie przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, jako kosztowne lub nie. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczne koszty całego zlecenia.

Jakie ładunki można przetransportować drogą powietrzną?

Na pokładach samolotów można transportować praktycznie wszelkie typy ładunków, za wyjątkiem niektórych materiałów toksycznych, wybuchowych i korodujących, których przyjmowanie na pokład samolotu jest zabronione przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICON).

Niektóre z rodzajów towarów z kategorii DGR/ADR/IMO mogą zostać przetransportowane jedynie po spełnieniu określonych warunków, co wiąże się ze względami bezpieczeństwa. Szczególne środki dotyczą w szczególności materiałów niebezpiecznych. Przewóz drogą powietrzną tego typu transportów jest uregulowany przez szereg przepisów międzynarodowych i wewnętrznych. Są one klasyfikowane ze względu na źródło niebezpieczeństwa z dokładnym określeniem sposobu transportowania, w tym w jaki sposób materiał powinien zostać zapakowany, oznakowany i zamocowany na pokładzie.

Na transport lotniczy decydują się przedsiębiorcy, których towar musi jak najszybciej dotrzeć do punktu docelowego. Wśród najczęściej wysyłanych ładunków znajdują się towaru szybko psujące się, delikatne i wymagające specjalnych warunków pod względem temperatury i wilgotności powietrza, jak artykuły spożywcze, owoce, warzywa, kwiaty, leki, farmaceutyki. Drogami powietrznymi możliwy jest transport zwierząt, dla których długa droga podróży stanowi poważne zagrożenie dla dobrostanu. Ponadto na pokładach samolotów często nadawane są dobra wartościowe, dzieła sztuki, ze względu na duże bezpieczeństwo przewozu. 

RGW Express - solidna firma zajmująca się transportem lotniczym

Od 1990 roku działamy na polskim rynku rozwijając swoje usługi w zakresie transportu lotniczego przeznaczonego dla przesyłek, dla których priorytetem jest czas. W RGW Express zapewniamy kompleksową realizację zleceń organizując transport, który dotrze w ekspresowym czasie do miejsca docelowego. Lotniczy transport towarowy na arenie spedycji międzynarodowej wymaga dużego doświadczenia i biegłości, jako licencjonowana agencja celna gwarantujemy możliwie najszybsze przeprowadzenie odprawy celnej. Każdego dnia dbamy o to, aby zlecenia były realizowane w pełni profesjonalnie znajdując optymalne rozwiązania w atrakcyjnych cenach.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie