Transport kolejowy z Chin do Polski

Antoni Kwapisz
05.11.2021

Polska, jako największy kraj Europy środkowo-wschodniej, a jednocześnie najbliższej położone państwo z Unii Europejskiej względem Chin, jest nie tylko jednym z największych rynków w tym rejonie dla ChRL, ale i częstym pośrednikiem w transporcie towarów z Chin do pozostałych krajów UE.

Importu i eksport towarów z Chin do Europy

Od rozpoczęcia w 2008 roku intensywnego rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku, transport kolejowy towarów z Chin do Polski zyskiwał coraz większą popularność. Od 2016 roku do 2020 import towarów drogą kolejową z Chin do UE średnio rósł o 26,9%. W samym 2020, w porównaniu z 2019, zanotowano wzrost o 56,5%. Choć to imponujące liczby, należy zaznaczyć, że samym transportem kolejowym, w kontekście wszystkich kanałów transportowych, przewożone jest kilka procent wszystkich towarów trafiających z Chin do UE.

Nie ulega jednak wątpliwości, że zwłaszcza na przestrzeni ostatnich dwóch lat zwiększyło się znaczenie transportu kolejowego na trasie Chiny-UE. Dane z pierwszego półrocza 2021 wskazują, że składy towarowe odbyły o 43% więcej przejazdów niż w analogicznym okresie w roku 2020.

Cele inicjatywy budowy Żelaznego Jedwabnego Szlaku częściowo zostały już zrealizowane. Udało się rozbudować sieć kolei, ale co istotne, zapewnić utrzymującą się stabilność i regularność połączeń. Choć wzrosty udziału transportu kolejowego były wpisane w realizację stworzenia Nowego Jedwabnego Szlaku, to nie ma wątpliwości, że to właśnie pandemia przyczyniała się do takich zmian, jakie obserwowaliśmy przez ostatnie półtora roku.

W dużej mierze zmiany te związane były z sytuacją transportu morskiego – zwiększające się stawki za kontenery nowe i używane, rosnące kary za przetrzymywanie, a także braki w kontenerach czy przedłużające się terminy dostaw, skłoniły wielu przedsiębiorców do wypróbowania transportu kolejowego.

Kupujesz towary z Chin? Postaw na profesjonalny transport!

Oferujemy naszym klientom transport na linii Chiny-Polska w zakresie ładunków drogą kolejową. Zajmujemy się przewożeniem produktów ponadgabarytowych, drobnicowych, masowych, ciężkich oraz cało-wagonowanych.

Wyróżnia nas:

  • Doskonała znajomość specyfiki transportu z Chin do Polski
  • Dbałość o Klienta – gwarantują to nasi dedykowani opiekunowie klientów
  • Ponad 25letnie doświadczenie w branży spedycyjnej
  • Wybieranie sprawdzonych sposobów i innowacyjne podejście do nich

Chiny a Polskę dzieli olbrzymia odległość. Z ALLcom Twoje towary pokonają ją szybko, sprawnie i bezpiecznie!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie