Spedycja kontenerowa – poznaj największe zalety tej metody transportu towarów

Antoni Kwapisz
27.02.2017

Wystarczy wizyta w jakimkolwiek porcie przeładunkowym, aby przekonać się, jak gigantyczną gałęzią światowej gospodarki jest spedycja kontenerowa. Przewóz towarów w specjalnych kontenerach to bez wątpienia przyszłość branży transportowej. Dlaczego? Ponieważ jest to metoda wygodna, szybka, bezpieczna i tania. W dodatku bardzo uniwersalna.

Ogromny potencjał

Spedycja kontenerowa jest jedną z nielicznych metod transportu, która w ostatnich latach wyraźnie się rozwija. Wystarczy wspomnieć, że w 2016 roku przez port morski w Gdyni przeszło ponad 1,2 miliona kontenerów, a trudno przecież uznać rodzimy port za światowego potentata.

Transport kontenerowy przede wszystkim daje przewoźnikom i ich klientom spore możliwości. Pozwala przewieźć towary z jednego końca świata na drugi z minimalnym ryzykiem ich zniszczenia czy zagubienia. Wypadki morskie wciąż stanowią promil, przynajmniej w porównaniu do drogowych czy nawet lotniczych i kolejowych.

Bez wątpienia duży wpływ na rozwój tej branży ma zacieśnienie relacji handlowych między Azją a Europą – szczególnie dotyczy to Chin. Towary z Państwa Środka dosłownie zalewają Stary Kontynent, a dzięki portalom aukcyjnym stały się dostępne już nie tylko dla dystrybutorów, ale także odbiorców detalicznych.

Duża elastyczność

Największym atutem spedycji kontenerowej jest bez wątpienia fakt, że kontenery mogą być transportowane w różny sposób: drogą morską, lądową, kolejową i powietrzną. W dodatku istnieje kilka rodzajów kontenerów, dzięki czemu można w nich przewozić praktycznie dowolne towary, także produkty spożywcze i wielkogabarytowe.

Warto wiedzieć

Istnieje kilka rodzajów kontenerów. Najpopularniejsze są: kontenery GP (do ogólnego zastosowania), kontenery OT (z otwieranym dachem), kontenery HC (o podwyższonej wysokości) i kontenery REF (chłodnie).

Kolejną korzyścią wynikającą z wykorzystywania kontenerów transportowych jest brak konieczności wykonywania przeładunku towarów. Kontener prosto ze statku może trafić na naczepę i dotrzeć do miejsca docelowego, co skraca czas transportu i obniża jego koszty.

Właśnie – koszty. To także duży atut spedycji kontenerowej. Biorąc pod uwagę pojemność kontenera okazuje się, że jednostkowy koszt transportu towarów jest bardzo konkurencyjny w stosunku do np. spedycji lotniczej.

Transport kontenerowy niemal na pewno będzie się rozwijać. Porty na całym świecie notują rekordowe wyniki liczby przeładowanych kontenerów, głównie docierających z Azji. Ten stan będzie trwać tak długo, jak będzie istnieć potrzeba taniego i pewnego przewożenia towarów między odległymi krajami.

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.