Samochód przed sezonem letnim – o czym pamiętać?

Mariusz Siwko
18.05.2021

Lato za pasem. Każdy próbuje schudnąć, wysmuklić figurę, przygotować się na sezon letni. Nasz pojazd także tego wymaga. O czym powinno się pamiętać?

Wiosna to czas porządkowania garderoby, domu, czas remontów i weryfikacji naszej diety. W ferworze działań często zapominamy o naszym pojeździe, który przecież także wymaga uwagi na wiosnę przed sezonem wyjazdów i urlopów.

Co powinno się sprawdzić przed sezonem?

  • najważniejsza kwestia to zmiana opon na letnie. Zimowe opony są bardziej miękkie i wysokie temperatury powodują, że opona znacznie bardziej się ściera, a przez to maleje jej żywotność

  • sprawdzenie hamulców także jest jedną z istotniejszych kwestii. Sprawne hamulce w trasie to podstawa. Czasem trzeba oczyścić tarcze i klocki z zanieczyszczeń.

  • Płyn do spryskiwacza musi być również sprawdzony. Jeśli zacznie padać, a zabraknie nam go, wówczas przednia szyba będzie tak brudna, ze znacznie ogranicza widoczność, a co za tym idzie, stwarza duże zagrożenie dla nas i dla otaczających nas pojazdów. Warto więc sprawdzić czy mamy płyn zanim ruszymy w trasę.

  • przegląd samochodu jest zawsze dobrym pomysłem, a nie tylko wtedy gdy nadchodzi coroczny termin. Diagnosta może wskazać nam potencjalne zagrożenia i naprawy, które są konieczne do wykonania przed trasą np. w SKPAutometr.

  • Zabezpieczenie karoserii przed uszkodzeniami to także dobry pomysł gdy chcemy by samochód nie tylko ładnie wyglądał, ale też był zabezpieczony przed deszczem, zabrudzeniami i mikrouszkodzeniami. Możemy stosować odpowiednie płyny do czyszczenia karoserii, jak również pokryć karoserię zabezpieczającym woskiem

Każdy sam ocenia co warto zrobić ze swoim pojazdem wiosną, bo najlepiej zna swój pojazd. Są i tacy, którzy tak jak sprzątają mieszkanie, tak też sprzątają samochód wewnątrz i na tym poprzestają. Wydaje się jednak, ze dobrą praktyką jest wykonanie wszystkich wymienionych wyżej działań, byśmy byli i bezpieczni i zadowoleni.

Warto o to zadbać, bo nie ma nic gorszego niż awaria niedopilnowanych hamulców lub nieważny przegląd akurat na 1-2 dni przed planowanym wyjazdem na upragniony weekend majowy lub czerwcowy. Jeśli z kolei w trasie coś się wydarzy, mamy dodatkowo utrudnione zadanie z naprawą. Może się to stać w miejscu gdzie dostęp do warsztatu jest utrudniony.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.