Proces logistyczny dostaw produktów zakupionych na Aliexpress

Piotr Kowalczyk
05.12.2023

Aliexpress to najpopularniejsza chińska platforma zakupowa, która umożliwia wygodne kupowanie różnych produktów u sprzedawców z Państwa Środka. Platforma jest hitem nie tylko wśród indywidualnych klientów, ale też polskich firm, które zarabiają na marży narzucanej na produktach sprzedawanych później np. na polskim Allegro. Szczególnie interesujący jest tutaj kontekst procesu logistycznego, jaki towarzyszy zakupom na Aliexpress, któremu bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Zakup i co dalej?

Bezpośrednio po dokonaniu zakupu na platformie Aliexpress otrzymasz informację o planowanym terminie dostawy do Polski – nie przywiązuj do tego dużej wagi, ponieważ jest to informacja mocno nieprecyzyjna. Paczka może dotrzeć do Ciebie zarówno znacznie szybciej, jak i grubo po terminie.

Następnie sprzedawca nadaje paczkę w lokalnym centrum dystrybucyjnym, gdzie dalszą odpowiedzialność za przesyłkę przejmuje firma logistyczna.

Polski urząd celny

Paczka zostaje przetransportowana z Chin do Polski drogą lotniczą, kolejową lub morską. Od razu trafi do miejscowego urzędu celnego, gdzie zapadnie decyzja, czy przesyłka wymaga oclenia – zależy to od zadeklarowanej wartości.

Tańsze przesyłki są natomiast kierowane do dalszego transportu do odbiorcy.

Dalsza dystrybucja na terenie kraju

Za dystrybucję na terenie kraju odpowiada albo firma kurierska, albo Poczta Polska, w zależności od wybranej formy dostawy. Najwięcej osób decyduje się na odbiór paczki z automatu paczkowego firmy kurierskiej lub Aliexpress (w Polsce powstaje coraz więcej takich automatów). Z chwilą odbioru kończy się proces logistyczny towarzyszący zakupom na Aliexpress.

Warto również dodać, że coraz więcej chińskich sprzedawców korzysta z modelu dropshippingu, czyli nie posiada fizycznie sprzedawanego towaru, ale wysyła go przez pośredników z magazynów w Europie, co znacząco upraszcza proces logistyczny i skraca czas dostawy do klienta końcowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie