Pożądane wyposażenie ciągnika siodłowego. W co warto zainwestować?

Antoni Kwapisz
23.11.2020

Ciągnik siodłowy jest drugim domem dla każdego kierowcy zawodowego – wielu z nich spędza w kabinie pojazdu więcej czasu niż we własnym łóżku. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby zapewnić kierowcy maksymalny komfort pracy. Wpływ na to mają wszelkie dodatkowe elementy wyposażenia, które niekoniecznie muszą być bardzo drogie, a są wyjątkowo pożądane przez kierowców. Listę takich dodatków znajdziesz w naszym poradniku.

System antywłamaniowy

Im lepszy, tym wyższy poziom bezpieczeństwa kierowcy oraz ładunku. Przewoźnik bezwzględnie powinien zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia, a już szczególnie wtedy, gdy wysyła pojazdy do innych krajów (na przykład do cieszącej się złą sławą Francji).

Kierowcy często zwracają uwagę na to, że przydałby im się system monitoringu kabiny i naczepy, z podglądem w czasie rzeczywistym na smartfonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowca może poczuć się o wiele bezpieczniej wracając do samochodu np. z pauzy spędzonej w na stacji benzynowej.

Tempomat

To już w zasadzie standardowy element wyposażenia ciągników siodłowych, choć musimy podkreślić jedno: tempomat ma być sprawny, a z tym niestety różnie bywa. Jeśli kierowca zgłasza usterkę tempomatu, to przewoźnik nie powinien tego bagatelizować i samochód musi jak najszybciej trafić do serwisu. Nie musimy chyba wyjaśniać, jak bardzo tempomat poprawia komfort jazdy w długiej trasie.

Podgrzewane lusterka boczne

To żaden luksus, współczesne ciągniki siodłowe posiadają takie wyposażenie, które jest wyjątkowo pożądane przez kierowców. Konieczność ręcznego usuwania lodu czy wody z lusterek zajmuje cenny czas, a poza tym nie da się tego zrobić szybko i dokładnie. Podgrzewanie lusterek jest zatem fajnym gadżetem realnie poprawiającym komfort i bezpieczeństwo pracy kierowcy.

Przetwornica prądu

Dzięki niej kierowca może użytkować w kabinie różnego rodzaju urządzenia elektryczne, które są przydatne w długiej trasie – jak chociażby telewizor, ekspres do kawy, mikrofalówka. Zakup przetwornicy nie wiąże się z wysokimi kosztami, dlatego warto traktować ją, jako podstawowy element wyposażenia ciągnika siodłowego.

Prysznic

Mobilny prysznic może być na wagę złota w trasie, zwłaszcza wiodącej przez kraje południowej Europy. Dzięki niemu kierowca ma możliwość szybkiego odświeżenia się, bez konieczności szukania stacji benzynowej z dostępem do pryszniców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie