Największe wyzwania w logistyce

Marek Szydełko
13.06.2022

O tym, jak ważną gałęzią gospodarki jest logistyka, przekonujemy się od dobrych kilku lat. Przerwane łańcuchy dostaw są główną przyczyną szalejącej inflacji, a tym samym wykładniczego wzrostu cen. Firmy zajmujące się logistyką lub korzystające z rozwiązań w dziedzinie logistyki muszą być przygotowane na dalsze wyzwania stojące przed tą branżą. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Towarowanie

Ten termin przewija się w branży logistycznej od wielu miesięcy, a oznacza oczywiście uzupełnianie braków towarowych w firmach. Każde przedsiębiorstwo handlowe chce być dziś maksymalnie zatowarowane. Z jednej strony ma to związek z ciągle rosnącymi cenami, a z drugiej z ograniczoną dostępnością wielu dóbr.

Zatowarowanie się wymaga jednak posiadania rozbudowanego zaplecza logistycznego, na czele z magazynem oraz środkami transportu umożliwiającymi szybkie przekazywanie towarów do klientów końcowych czy pośredników.

Niezakłócony przepływ towarów

Z tym jest olbrzymi problem. W ostatnich latach za przerwanie łańcuchów dostaw w głównej mierze odpowiadała pandemia. Jednak dziś największym zagrożeniem jest wojna na Ukrainie, która m.in. spowodowała olbrzymie trudności z przepływem surowców energetycznych z kierunku wschodniego.

Gromadzenie zapasów, przede wszystkim półproduktów

Wiele firm już nie pamięta, co to znaczy posiadać zapasy. Większość dąży jednak do tego, aby mieć na podorędziu jak największą ilość półproduktów niezbędnych do utrzymania produkcji – jej wygaszenie jest bardzo kosztowne i kłopotliwe. Sztandarowym przykładem są osławione już półprzewodniki, których brak praktycznie paraliżuje branżę motoryzacyjną.

Ograniczona dostępność surowców

Głównie chodzi tutaj o surowce energetyczne, ale nie tylko – również metale szlachetne niezbędne do produkcji elektroniki użytkowej. Przy ograniczonej dostępności tych dóbr pojawia się olbrzymia presja na logistykę, która powinna zapewnić stałe, a przede wszystkim stabilne dostawy surowców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.