Magazyn na wynajem – dlaczego to dobry pomysł na biznes?

Piotr Kowalczyk
18.10.2021

Magazyn jest tym, co jednoznacznie kojarzy się z szeroko pojmowaną logistyką. Wiele firm inwestuje we własne przestrzenie, które pełnią funkcję zaplecza produktowego. Jednak ciekawym rozwiązaniem może być również wybudowanie magazynu z myślą o jego wynajmowaniu zewnętrznym podmiotom. Dlaczego to dobry pomysł na biznes? Sprawdź te argumenty.

Ogromne zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową

Już teraz w naszym kraju notujemy niedobory powierzchni magazynowej, co w oczywisty sposób powoduje windowanie cen wynajmu. Można zakładać, że taka sytuacja utrzyma się w dłuższym okresie. Dlaczego? Ponieważ nowe pokolenie konsumentów bazuje na zakupach online – a to właśnie sklepy internetowe stanowią dziś kluczowych klientów dla właścicieli magazynów.

Nie ma możliwości, aby popyt na zakupy internetowe zmalał, a wręcz będzie stale rosnąć, dlatego zainwestowanie w powierzchnię magazynową z myślą o jej wynajmowaniu wydaje się być pomysłem na biznes na lata. Jeśli szukasz ciekawego, pewnego źródła dochodów, to własny magazyn może spełnić Twoje oczekiwania.

Rynek dopiero się rozpędza

Można się spotkać z opinią, że na rynku wynajmu powierzchni magazynowej formuje się coś na kształt bańki. Jednak po pierwsze: nikt tego nie wie ze 100% pewnością, a po drugie: trudno jest oczekiwać, aby zapotrzebowanie na magazyny spadło do poziomu sprzed np. 15 lat.

Raczej skłaniamy się ku teorii, że powierzchnie magazynowe będą stale potrzebne i to w znacznie większej ilości niż obecnie. Polska ma też korzystne położenie geograficzne, co powinno dodatkowo zwiększyć szansę powodzenia w tym biznesie.

Relatywnie prosty i bezpieczny model biznesowy

Wynajmowanie powierzchni magazynowej nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać – a już szczególnie wtedy, gdy zamierzasz przekazać obiekt pod wyłączną kontrolę najemcy. W takiej sytuacji to podmiot zewnętrzny odpowiada za utrzymanie magazynu w dobrym stanie technicznym, zabezpieczenie go przed nieuprawnionym dostępem, a także przeprowadzanie bieżących czynności serwisowych.

Wszystko to powoduje naprawdę niskie ryzyko po stronie inwestora. Gdyby w przyszłości miało się okazać, że zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe gwałtownie spadło, to zawsze zostanie jeszcze możliwość zmiany przeznaczenia budynku, na przykład na halę produkcyjną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.