Koronawirus a bezpieczeństwo kierowcy zawodowego: najważniejsze zasady

Piotr Kowalczyk
04.12.2020

Pandemia mocno dała się we znaki całej branży transportowej. Nie tylko utrudniła przekraczanie granic, ale także wpędziła mnóstwo firm w potężne kłopoty finansowe, co w naturalny sposób powoduje powstawanie zatorów płatniczych. Łatwego życia nie mają też sami kierowcy zawodowi, którzy często ruszając w trasę nie wiedzą, czy pokonają ją bez przeszkód. Dodatkowo każdy kierowca szczególnie powinien dbać teraz o własne bezpieczeństwo. Kilka ważnych zasad, do których należy się stosować wymieniamy w naszym poradniku.

Częsta dezynfekcja kabiny

Przede wszystkim nie wpuszczaj nikogo niepowołanego do kabiny prowadzonego przez Ciebie samochodu. Przed wyruszeniem w trasę dokładnie zdezynfekuj kierownicę i wszystkie dotykane elementy kokpitu. Jeśli śpisz w szoferce, to przed snem wywietrz wnętrze (wystarczy zrobienie przeciągu na około 10 minut).

Ograniczaj kontakt z innymi ludźmi

Utrzymuj go tylko wtedy, gdy jest to naprawdę niezbędne, np. podczas płacenia za paliwo. Porozmawiaj też z szefem o możliwości wprowadzenia w firmie systemu płatności zdalnych, co wyeliminuje konieczność wchodzenia na teren stacji. Unikaj restauracji, w których zawsze gromadzi się dużo osób – nawet jeśli są to Twoje ulubione miejsca.

Zakładaj maseczkę podczas rozładunku

Rozładunek towaru wiąże się z koniecznością opuszczenia kabiny i kontaktu z innymi ludźmi. Dlatego nawet jeśli w danym kraju nie ma obowiązku zakładania maseczki na zewnątrz budynków, to dla własnego bezpieczeństwa stosuj ten środek ochrony osobistej. Nic Cię to nie kosztuje, a możesz np. uchronić innych przed przeniesieniem na nich wirusa – jeśli jesteś bezobjawowym nosicielem. Pamiętaj również o częstym dezynfekowaniu rąk, a już szczególnie przed i po kontakcie z drugą osobą oraz różnymi przedmiotami (np. długopis).  

Staraj się jeść na wynos

W dobie zamykania restauracji i barów może to być nawet jedyna opcja, aby zjeść coś w trasie. Jeśli masz taką możliwość, to przygotuj sobie kanapki i gotowe dania w domu, które możesz przechowywać w turystycznej lodówce oraz odgrzać sobie z przenośnej mikrofalówce. Jasne, że to nie zastąpi porządnego obiadu, ale w tych czasach ważniejsze jest bezpieczeństwo.

Dbaj o swoją odporność

Robiąc sobie przerwę w podróży wykorzystaj ją na ćwiczenia. Często wietrz wnętrze kabiny. Jedz dużo warzyw i owoców, zrezygnuj natomiast z papierów i ogranicz kawę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.