Kierowca zawodowy i zgubione dokumenty w trasie – co robić?

Mateusz Nowak
22.08.2022

Zgubienie dokumentów to bardzo przykre doświadczenie, a już szczególnie dla kierowcy zawodowego, który akurat jest w trasie. Początkowo pojawia się mała panika, ponieważ nie wiadomo, co robić dalej. Przede wszystkim spróbuj zachować spokój i postępuj metodycznie – to nie jest koniec świata! Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Sprawdź, co zginęło

Na początek dokładnie oceń, co tak naprawdę zgubiłeś. Jeśli cały portfel, to prawdopodobnie pożegnałeś się też z pieniędzmi i kartami płatniczymi. Spróbuj sobie przypomnieć, gdzie ostatni raz sięgałeś po portfel – być może było to na stacji benzynowej? Warto tam zadzwonić i zapytać, czy ktoś nie znalazł portfela.

Jeśli nie ma nadziei na szybkie znalezienie portfela, to koniecznie zastrzeż wszystkie karty płatnicze oraz dowód osobisty – zrobisz to z poziomu bankowości elektronicznej, na przykład przez aplikację na telefonie.

Unieważnij dowód w najbliższym urzędzie gminy

Samo zastrzeżenie dowodu osobistego to za mało. Znalazca lub złodziej wciąż może się nim posługiwać, dlatego przy pierwszej okazji odwiedź dowolny urząd gminy i zgłoś zaginięcie dowodu. Dokument zostanie unieważniony – możesz też od razu złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu, o ile masz przy sobie zdjęcie. 

Jesteś za granicą? Dzwoń do konsulatu i udaj się na policję

Zgubienie dokumentów jest szczególnie kłopotliwe podczas trasy zagranicznej. Zgodnie z przepisami nie możesz kontynuować jazdy, jeśli nie masz przy sobie prawka. Jak rozwiązać ten problem? Zacznij od telefonu do konsulatu – urzędnik powie Ci, co masz zrobić, aby uzyskać tymczasowy dokument tożsamości (dowód lub paszport).

Zgubienie dokumentów zgłoś też na lokalnym posterunku policji. Po sprawdzeniu Twoich uprawnień otrzymasz zaświadczenie, które pozwoli Ci dojechać do celu pomimo braku fizycznego prawa jazdy przy sobie.

Po powrocie z trasy od razu zabierz się za wyrobienie nowych dokumentów – dowodu osobistego i prawa jazdy. Poczekasz na nie do 30 dni i w tym czasie nie powinieneś wyjeżdżać w żadną zagraniczną trasę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.