Kiedy warto zdecydować się na faktoring pełny? Wskazówki dla firm transportowych

Krzysztof Jagielski
19.11.2020

Faktoring pełny jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla firm transportowych, które chcą przerzucić pełne ryzyko niewywiązania się kontrahenta z umowy na faktora. Przypomnijmy, że w tym modelu otrzymuje się zapłatę za nieprzeterminowaną fakturę z góry, a dochodzeniem należności zajmuje się już firma faktoringowa. Jest to mniej korzystne z finansowego punktu widzenia, ale za to dające większy komfort psychiczny rozwiązanie. Kiedy warto się na nie zdecydować? Sprawdź w naszym poradniku.

Gdy regularnie świadczysz usługi dla nowych klientów

Nowy klient to zawsze swoista niepewność – niezapisana kartka. Nie wiemy, czego się po nim spodziewać. Nawet jeśli uda się go porządnie prześwietlić przed nawiązaniem współpracy, to zawsze jednak będzie istnieć ryzyko, że jednak nie opłaci on faktury w terminie lub w ogóle tego nie zrobi. Firmy transportowe, które świadczą usługi wciąż dla nowych klientów, powinny więc rozważyć zdecydowanie się na faktoring pełny.

Kiedy masz złe doświadczenia z kontrahentami

To normalne, że jeśli w przeszłości zdarzyło Ci się dosłownie wojować z kontrahentami o otrzymanie należnej zapłaty, to wolisz unikać podobnych sytuacji. Jeśli możesz zaakceptować fakt, że przy faktoringu pełnym otrzymasz mniej pieniędzy od faktora, to jak najbardziej takie rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie. Czasami komfort psychiczny jest ważniejszy od wysokiej sumy na koncie.

Gdy bardziej zależy Ci na stabilizacji finansowej, niż na wysokich dochodach

Jasne jest, że każda firma transportowa powinna przynosić satysfakcjonujące przedsiębiorcę dochody. Jeśli jednak nie masz jakichś bardzo wygórowanych oczekiwań w tym względzie, bardziej cenisz sobie regularność wpływów, to rozważ skorzystanie z faktoringu pełnego. W takim układzie przerzucisz całe ryzyko związane z ewentualną niewypłacalnością kontrahenta na faktora. Będziesz mieć stały dostęp do gotówki, co pozwoli Ci zachować płynność finansową – bezcenną w branży transportowej.

Kiedy nie chcesz angażować się w windykację należności

Windykacja jest nie tylko bardzo stresująca, ale też kosztowna – zwłaszcza, gdy trzeba ją prowadzić regularnie. Warto mieć tego świadomość przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z faktoringu pełnego lub niepełnego. Jeśli nie chcesz sobie zaprzątać głowy windykacją, to ta pierwsza opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie