Kiedy warto kupić używane regały magazynowe?

Piotr Kowalczyk
09.01.2023

Regały magazynowe stanowią niezbędny element wyposażenia każdego magazynu, w którym składowane są towary wymagające odpowiednich warunków przechowywania. Jednocześnie mówimy tutaj o sporej inwestycji, na którą nie każde przedsiębiorstwo może sobie ot tak pozwolić. Nowe regały, na indywidualne zamówienie, są bardzo drogie, dlatego w Polsce kwitnie sprzedaż konstrukcji z drugiej ręki. Kiedy warto kupić używane regały magazynowe? Kilka sytuacji omawiamy w naszym poradniku.

Ograniczony budżet

Przy ograniczonym budżecie rozsądniej jest kupić komplet regałów z drugiej ręki, niż tylko część potrzebnych konstrukcji wyprodukowanych na indywidualne zamówienie. W ten sposób można nie tylko sporo zaoszczędzić, ale także od ręki zyskać funkcjonalne zaplecze magazynowe, które spełni oczekiwania i potrzeby przedsiębiorcy.

Natrafienie na dobrą okazję

Pisząc o dobrej okazji mamy na myśli zakup regałów, które pochodzą ze sprawdzonego źródło, są w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym, a do tego zostały sprawdzone przez sprzedawcę, który udziela na nie gwarancji.

Wbrew pozorom znalezienie takich regałów nie jest niewykonalne. Na polskim rynku działa wielu zaufanych dystrybutorów, którzy sprowadzają używane regały magazynowe np. z Niemiec czy odkupują je od firm, które przeinwestowały i wyprzedają niewyeksploatowane wyposażenie swoich magazynów.

Brak szczególnych wymagań

Jeśli Twoja firma potrzebuje po prostu regałów magazynowych, bez podziału na ich konkretne rodzaje, to śmiało możesz poprzestać na zakupie używanych konstrukcji. Zwłaszcza, gdy nie są Ci potrzebne regały wykonane na wymiar.

Gdy obecny magazyn ma być użytkowany tylko przez stosunkowo krótki czas

Jeśli z góry wiesz, że nie wiążesz przyszłości z obecnie wynajmowaną powierzchnią magazynową i wkrótce będziesz szukać czegoś innego, to zakup nowych regałów magazynowych na wymiar mija się z celem. Lepiej kup używane konstrukcje, które wystarczą na jakiś czas, a później będzie można je jeszcze odsprzedać bez wielkiej straty (lub za podobną cenę).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie