Kiedy opłaca się wynająć wózek widłowy?

Krzysztof Jagielski
05.07.2021

Wózek widłowy jest podstawowym sprzętem wykorzystywanym w magazynach, centrach logistycznych oraz na halach produkcyjnych. Nie zawsze jednak istnieje możliwość czy uzasadnienie dla zakupu wózka na własność. W wielu firmach dobrze sprawdzi się opcja wynajmu, która bywa nie tylko wygodna, ale też opłacalna. Kiedy warto się na to zdecydować? Kilka typowych sytuacji omawiamy w naszym poradniku.

Gdy nie masz operatora

Sam wózek widłowy nie pracuje. Potrzebny jest jeszcze jego operator, a o takich pracowników dziś niełatwo. Operatorzy wózków widłowych bardzo się cenią, wielu woli też wyjechać do pracy za granicę, gdzie mogą liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie. Dlatego mnóstwo firm ma dziś problem z zatrudnieniem osób z uprawnieniami na wózki widłowe.

Jeśli sam jesteś w takiej sytuacji, a jednak praca dla operatora pojawia się u Ciebie tylko od czasu do czasu, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z opcji wynajmu wózka wraz z operatorem. Taką usługę świadczą małe, zwykle jednoosobowe firmy. Wózek z operatorem można wynająć na kilka godzin czy cały dzień.

Gdy potrzebujesz wózka tylko okazjonalnie

Na co dzień w zupełności wystarczające się zwykłe podnośniki czy suwnica, natomiast bywają sytuacje, w których przydałoby się wsparcie ze strony wózka widłowego? Zanim podejmiesz decyzję o zakupie sprzętu na własność rozważ wynajem. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie, jeśli taki wózek rzeczywiście miałby Ci się przydać przez kilka do kilkunastu dni w roku.

Gdy jeden posiadany wózek nie wystarcza

Jeśli masz już wózek widłowy, natomiast czasami potrzebujesz dwóch sprzętów, aby szybciej rozładować samochód czy uporządkować magazyn, to również nie musisz od razu inwestować w dodatkowy pojazd. Na początek skorzystaj z opcji wynajmu wózka (może być bez operatora, o ile masz pracownika z uprawieniami).

Przekonasz się, czy takie rozwiązanie Ci pasuje, ocenisz też jej opłacalność pod względem czysto finansowym i będziesz już wiedzieć, czy pozostać przy okazjonalnym wynajmie, czy może jednak zainwestować w drugą maszynę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.