Jak wybrać firmę spedycyjną?

Remigisz Szulc
14.12.2020

Poszukujesz firmy spedycyjnej, która pomoże w organizacji transportu, ale brakuje Ci wiadomości na temat branży i specyfiki działających w niej przedsiębiorstw? Gubisz się w gąszczu różnorodnych ofert i nie wiesz, na co zwracać uwagę, porównując je ze sobą i wybierając przewoźnika? W takim razie przeczytaj poniży artykuł i dowiedz się, czym kierować się przy poszukiwaniu firmy transportowej. Omawiamy kluczowe aspekty!

Specjalizacja

Rynek spedycji jest bardzo szeroki i obejmuje tysiące firm. Wśród nich znajdują się przedsiębiorstwa o różnorodnym profilu działalności. Podczas gdy transport ciężarowy oferuje większość podmiotów z branży, międzynarodowy przewóz kolejowy czy lotniczy cargo to znacznie rzadsze usługi. Dlatego, zanim zaczniesz poszukiwania przedsiębiorstwa obsługującego spedycję, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby, wymagania i możliwości, tak aby dopasować właściwą ofertę.

Zasięg

Również w tym przypadku kluczową rolę odgrywają Twoje potrzeby i wymagania. Jeżeli interesuje Cię np. spedycja międzynarodowa o zasięgu globalnym, konieczne będzie znalezienie firmy, która działa na taką skalę. Wiele przedsiębiorstw transportowych świadczy usługi tylko na określonym terytorium, np. w Europie, a do mniej popularnych kierunków spedycji zaliczają się m.in. Ameryka Południowa czy Afryka Środkowa.

Zakres usług

Poszukując firmy do współpracy, zorientuj się, w jakim zakresie realizuje transport. Czy spedycja obejmuje zarówno realizację przewozu ciężarowego, jak i wszystkich procedur celnych, odpraw oraz załadunku i rozładunku, czy może te kwestie leżą po Twojej stronie? Dopytaj o te aspekty, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień i dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów. Może się bowiem okazać, że o ile sam przewóz oferowany jest w bardzo korzystnych cenach, o tyle o załadunek i rozładunek trzeba zadbać we własnym zakresie, co w wielu przypadkach może być Ci nie na rękę.

Jakość usług

Ta zmienna jest obiektywna i w odróżnieniu od wyżej wymienionych niezależna od Twoich potrzeb, wymagań i możliwości. Jakie by one nie były, jakość świadczonych usług przez firmę spedycyjną musi być wysoka. Tylko jak ją sprawdzić? Pierwszym symptomem może być czas oczekiwania na odpowiedź na wysłane zapytanie ofertowe oraz sama jej treść. Jeśli trwa to kilka dni, może to być sygnał ostrzegawczy o braku zainteresowania realizacją usług. Również sama rozmowa z pracownikiem firmy i umiejętność odpowiedzi na Twoje pytania i wątpliwości świadczy o perspektywie ewentualnej współpracy.

Kolejna kwestia to certyfikaty, jakimi dysponuje firma transportowa. Jeżeli spedycja odpowiada współczesnym standardom i międzynarodowym wymogom rynkowym, dobrze, gdy odzwierciedleniem tego są przyznane zaświadczenia, dyplomy czy wyróżniania. Certyfikaty potwierdzające profesjonalizm przewoźników to m.in.: FIATA i AEO. Ponadto sam staż w branży jest elementem wpływającym na jakość, dlatego zasadniczo im dłużej działa dana firma, tym bardziej wiarygodnym partnerem się staje.

Cena

Jeżeli kilka lub więcej przedsiębiorstw spełnia Twoje wymagania, często decydującym kryterium wyboru staje się cena. Warto wziąć pod uwagę zarówno stawkę, jak i sposób rozliczenia czy proponowany termin płatności za transport ciężarowy lub inny. Jednak zawsze trzeba to analizować w nawiązaniu do renomy i domniemanej jakości świadczonych usług.

Pewny partner w biznesie

Niezależnie od tego, jaki kierunek oraz jakiego rodzaju transport Cię interesuje, Important Cargo Traffic jest firmą wartą polecenia. Wszechstronność i profesjonalizm usług w połączeniu z konkurencyjnymi warunkami cenowymi przekładają się na satysfakcjonującą współpracę zarówno przy jednorazowych, jak i regularnych zleceniach międzynarodowych i krajowych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie