Jak wybrać dobry system magazynowy?

Krzysztof Jagielski
10.11.2020

Dobry system magazynowy musi być bardzo precyzyjnie dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa, co często eliminuje rozwiązania „pudełkowe”. Z drugiej strony tworzenie takiego rozwiązania od podstaw jest czasochłonne. Warto rozważyć rozwiązanie pośrednie.

Program magazynowy PROWMS – dla kogo?

            Na rynku dostępny jest system magazynowy PROWMS. Jest to rozwiązanie rozwijane od kilku lat przez firmę ITCenter. Rozwiązanie to ma szeroki potencjał polegający na możliwości daleko idącej adaptacji funkcjonalnej i procesowej. Doskonale sprawdzi się w większości średniej wielkości organizacjach zajmujących się produkcją czy handlem. ITCenter jest partnerem technologicznym, który przeprowadzi kompleksowe wdrożenie od strony software, lecz również zapewni optymalne rozwiązania w obszarze niezbędnego sprzętu w postaci serwerów baz danych, komponentów sieci bezprzewodowej, drukarek, mobilnych terminali czy systemu RFID.  

System WMS – co to takiego?

PROWMS to system klasy WMS a więc oprogramowanie magazynowe optymalizuje procesy logistyczne, zwiększające efektywność pracy magazynu i przyczyniające się do polepszenia jakości obsługi klienta. Nowoczesna gospodarka magazynowa wymaga informatycznego wspomagania procesów logistycznych. Program magazynowy WMS koordynuje operacje magazynowe i monitoruje zdarzenia mające wpływ na ich przebieg.  Optymalizuje procesu na poziomie operacyjnym i zarządczym, kontroluje ich poprawność, zwiększa wydajność i w efekcie ogranicza koszty działania przedsiębiorstwa lub umożliwia korzystanie z efektu skali. WMS to elastyczne rozwiązanie, które przed wdrożeniem zostanie dopasowane do specyfiki przedsiębiorstwa i w trakcie wdrożenia optymalnie zintegrowane z systemem ERP.

Wspierane operacje.

PROWMS wspiera następujące operacje podstawowe:

 • Przyjęcie surowców/wyrobów gotowych/towarów handlowych,
 • Kontrola ilościowa oraz jakościowa,
 • Wydania, wysyłki, zwroty,
 • Przesunięcia magazynowe,
 • Inwentaryzacje (spisy z natury).

PROWMS wspiera następujące operacje dodatkowe:

 • Automatyczna paletyzacja,
 • Przesunięcia towaru,
 • Weryfikacja informacji o produkcie,
 • Etykietowanie (druk etykiet seryjnych, aplikowanie etykiet.

PROWMS może tez obsługiwać szereg operacji specjalistycznych uzależnionych od charakterystyki danego przedsiębiorstwa czy gałęzi przemysłu, jak np.:

 • Przyjęcie z produkcji,
 • Konsygnacja,
 • Copacking i wiele innych.

Silną stroną systemy jest proces jego wdrożenia. Każdorazowo poprzedzony jest on pogłębiona analizą przedwdrożeniową, w wyniku której powstaje zakres prac niezbędnych do wykonania aby system w pełni sprostał wymaganiom i procesom organizacji. Efektem tego etapu jest szczegółowy harmonogram prac wraz z kosztorysem wdrożeniowym.

Wersja light.

W przypadku organizacji, których procesy są bardziej standardowe lub mniej skomplikowane, zasadne może się okazać skorzystanie z wersji light tego systemu. https://prowms.pl/system-magazynowy/prowms-lite/ . Zazwyczaj uruchomienie rozbudowanych systemów klasy WMS wymaga czasochłonnego wdrożenia poszczególnych obszarów funkcjonalnych. Jednak okazuje się że wiele przedsiębiorstw potrzebuje rozwiązania klasy WMS, ale obawia się skomplikowanych integracji. Dzięki dostępności wersji PROWMS light obawa ta nie musi stanowić bariery.  Lite to nowoczesne rozwiązanie informatyczne - program magazynowy, który charakteryzuje proste wdrożenie dzięki:

 • gotowym, predefiniowanym ścieżkom,
 • szybkiej integracji dzięki gotowym modułom do współpracy z popularnymi aplikacjami ERP.

Mimo tego Lite posiada wiele zaawansowanych funkcjonalności. Umożliwia usprawnienie procesów logistycznych. System jest odpowiedzią na wyzwania związane z obsługą magazynów i dużą elastycznością organizacji. System nawet w wersji Light z powodzeniem usprawni proces obsługi gospodarki magazynowej, znacząco zautomatyzuje prace w magazynie, zoptymalizuje i przyspieszy procesy magazynowe. PROWMS to także narzędzie kontroli poprawności wykonywanych obowiązków przez pracowników. System do zarządzania magazynem stanowi doskonałe rozwiązanie dla średnich przedsiębiorstw produkcyjnych oraz handlowych, oczekujących optymalizacji procesów logistycznych poprzez systemowe wspomaganie operacji magazynowych

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie