Gdzie parkować w trasie po Europie? Wskazówki dla kierowców zawodowych

Antoni Kwapisz
02.03.2021

Każdy kierowca pracujący w transporcie międzynarodowym wie, że długa trasa wymaga robienia regularnych postojów – zarówno tych wymaganych przepisami drogowymi, jak i względami bezpieczeństwa. Jeśli nie masz doświadczenia w pokonywaniu wielotysięcznych tras, to na pewno zastanawiasz się, gdzie parkować, aby z jednej strony zapewnić sobie odpowiedni komfort, a z drugiej nie ryzykować utraty przewożonego ładunku. Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Ściągnij sobie aplikację wyszukującą parkingi

Najpopularniejszą aplikacją tego typu jest darmowa TransParking, która działa w 16 językach, jest bardzo łatwa w obsłudze, a przy tym naprawdę precyzyjna. Przy jej pomocy możesz sobie z góry zaplanować miejsca postoju, czy to na krótką przerwę, czy nocleg. Dzięki temu nie będziesz musiał na bieżąco oceniać jakości danego parkingu, a to zapewni Ci spory komfort psychiczny w trasie.

Podpytaj doświadczonych truckerów

Jeśli możesz skorzystać z doświadczenia swoich kolegów, to koniecznie to zrób. Osoby, które pokonują trasy międzynarodowe od wielu lat, na pewno wskażą Ci sprawdzone parkingu, na których można się bezpiecznie zatrzymać. Takich wskazówek możesz również poszukać na forach internetowych dla zawodowych kierowców.

Porozmawiaj z firmowym logistykiem

Jeśli w Twojej firmie jest logistyk odpowiedzialny za planowanie tras międzynarodowych, to musisz z nim uzgodnić, kiedy i w jakich miejscach planujesz robić pauzy. Być może logistyk sam wskaże Ci odpowiednie parkingi i poda ich współrzędne, abyś mógł znaleźć je przy pomocy nawigacji.

Parkuj tam, gdzie inni

Ta zasada sprawdza się zawsze. Jeśli nie masz wcześniej wybranego parkingu, a czujesz, że musisz zrobić sobie przerwę lub zmusza Cię do tego tachograf, to rozglądaj się za takim miejscem, w którym już zaparkowało wielu innych kierowców. Jasne, że będzie trochę gwarno, pewnie trudno będzie skorzystać z toalety i prysznica bez kolejki, ale przynajmniej znacząco zwiększysz poziom bezpieczeństwa swojego i przewożonego ładunku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.