Co zrobić, aby ulewa nie wydłużyła czasu transportu?

Remigisz Szulc
26.08.2022

W branży transportowej czas jest cenny, niczym złoto. Każde opóźnienie ma swój koszt. Jeśli samochód nie jest odpowiednio przygotowany do drogi, to nawet ulewa może spowodować duże problemy. Bo kierowca nie będzie ryzykował jazdy, nie mając zapewnionej odpowiedniej widoczności. Na widoczność w trakcie ulewy mają wpływ cztery rzeczy: sprawny mechanizm wycieraczek, sprawne ogrzewanie, dobry płyn do spryskiwaczy i odpowiednio dobrane, skuteczne wycieraczki samochodowe.

W trakcie ulewy kierowca samochodu ciężarowego albo dostawczego ma znacznie trudniejsze warunki pracy, niż kierowca auta osobowego. Dlaczego?

Samochód ciężarowy albo dostawczy w trakcie ulewy

Spójrzmy na przednią szybę w samochodzie dostawczym, albo ciężarowym i porównajmy ją z typowym samochodem osobowym.  

Szyby przednie w samochodach ciężarowych i dostawczakach mają bardzo dużą powierzchnię. Przykładowo, szyba w samochodzie ciężarowym typu TIR ma zazwyczaj od 245 do 275 centymetrów szerokości. Do tego jest też bardzo wysoka i niekiedy, ułożona prawie pionowo.

W trakcie silnej ulewy po takiej szybie spływają strugi wody. Aby kierowca mógł mieć zapewnioną widoczność, muszą być spełnione cztery warunki.

Oto one.

Cztery warunki, żeby ulewa nie wydłużyła transportu

1. Sprawny układ ogrzewania kabiny, albo/i sprawna klimatyzacja samochodowa. Teoretycznie, wymieniony i sprawny filtr kabinowy powinien skutecznie wyeliminować parowanie szyb w trakcie jazdy autem w ulewie. W praktyce jednak bywa różnie. W trakcie ulewy, pomimo wymienionego filtra kabinowego, szyby zaczynają parować. Nie ma wyjścia – trzeba podgrzać przednią szybę za pomocą ciepłego nawiewu, albo uruchomić klimatyzację samochodową, która osuszy wnętrze kabiny auta, eliminując wilgoć, powodującą parowanie.

2. Sprawny mechanizm wycieraczek samochodowych. Wycieraczki samochodowe w autach ciężarowych i dostawczych mają bardzo długie pióra, żeby móc oczyszczać całą powierzchnię szyby. W wielu przypadkach pióro wycieraczki ma ok. 1000 mm długości. Takie pióra wymagają zastosowania wydajnego układu napędowego oraz sprawnego mechanizmu. Warto pamiętać, że w trakcie jazdy w ulewie, taki mechanizm może pracować bez przerwy przez wiele godzin.

Dlatego: warto reagować wcześniej, w przypadku pojawiających się objawów awarii mechanizmu. To między innymi woń spalonej elektroniki, przerywana praca i skakanie wycieraczek.

3. Dobry płyn do spryskiwaczy. Jego zadaniem jest wspomaganie wycieraczek w pracy. Poza oczyszczaniem szyby, dobry płyn do spryskiwaczy ma w swoim składzie substancje, które zwiększają poślizg pióra wycieraczki na szybie. Przez to pióro pracuje ciszej, sprawniej, mniej trze i mniej się zużywa. A sam mechanizm poruszający wycieraczkami jest mniej obciążony. Płyn niskiej jakości jest jednym z powodów powstawania smug na szybach.

4. Sprawne i dobre wycieraczki samochodowe. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku aut ciężarowych i dostawczych, są bardzo długie. Zatem jeśli są to wycieraczki standardowe, szkieletowe, to muszą mieć precyzyjnie wykonane punkty podparcia pióra. Poza tym liczy się precyzja wykonania pióra, która odpowiada za skuteczną pracę wycieraczki.

Wycieraczki samochodowe są elementem eksploatacyjnym, który zużywa się w trakcie pracy. Dlatego warto sprawdzać ich stan  i wymieniać je, gdy zaczynają hałasować, zostawiają smugi albo przestają równomiernie czyścić szybę. Od tego zależy bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników drogi.

Dobre wycieraczki do samochodów ciężarowych i dostawczych nie muszą być drogie

Nie trzeba kupować produktów premium, żeby zapewnić kierowcy możliwość korzystania z trwałych wycieraczek samochodowych dobrej jakości.

Przykładem są wycieraczki polskiej marki Oximo, przeznaczone do stosowania w samochodach ciężarowych i dostawczych. To specjalny rodzaj wycieraczek o nazwie WUSAG. Sprzedawane są w opakowaniach po 1 sztuce. Maksymalna długość pióra to 1000 milimetrów.

Dlaczego warto je wybrać? Wycieraczki WUSAG polskiej marki Oximo są wykonane z materiałów wysokiej jakości. Szyna sprężynująca, zapewniająca właściwy docisk, produkowana jest z ocynkowanej stali aby uniknąć korozji. Precyzyjnie wykonane pióro wycieraczki, skutecznie usuwające wodę z szyby, jest pokryte z zewnątrz warstwą teflonu, aby zapewnić lepszy poślizg na szybie. Z kolei materiał gumowy, z którego wykonane jest pióro, producent wzbogaca dodatkiem silikonu. Przez to pióro jest trwalsze i bardziej elastyczne. Precyzyjnie wykonane jest także mocowanie pióra wycieraczki do ramienia.

Wycieraczki ze średniej półki cenowej marki Oximo zapewniają skuteczność i efekty pracy jak o wiele droższe wycieraczki premium. Świetnie sprawdzają się na co dzień w pracy dostawców krajowych i międzynarodowych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie