Co to jest transport multimodalny? Poznaj wszystkie fakty na jego temat

Mateusz Nowak
09.07.2021

Doświadczeni pracownicy w firmach transportowych doskonale radzą sobie z rozróżnianiem różnego rodzaju typów transportu. Nowi pracownicy lub osoby zainteresowane spedycją nie koniecznie potrafią się odnaleźć we wszystkich definicjach. Jeśli należysz do tego grona osób zapraszamy do przeczytania artykułu i poznania odpowiedzi oraz wszelkich faktów związanym z transportem multimodalnym.

Definicja transportu multimodalnego

Transport multimodalny to nic innego jak proces transportowy opierający się na minimum dwóch różnych gałęziach transportu np. kolejowego i morskiego lub samochodowego, kolejowego i lotniczego. Usługa transportowa polega na dostarczeniu towarów z jednego miejsca położonego w kraju do miejsca docelowego w innym państwie. W przypadku tego typu transportu musi zostać zawarta umowa o transport multimodalny a odpowiedzialność za transport i przewożone towary ponosi Operator transportu multimodalnego. Usługi transportowe związane z transportem multimodalnym oferuje firma Transpol z Gdańska.

Rodzaje transportu multimodalnego

Jest kilka rodzajów transportu multimodalnego i dzielimy je ze względu na odległość przewozu oraz dostępność środków transportowych. Jak wspomnieliśmy wcześniej transport multimodalny to wykorzystanie minimum dwóch różnych gałęzi transportu. Tak więc transport multimodalny dzielimy na:

 • przewozy samochodowo-kolejowe,
 • przewozy samochodowo-wodne,
 • przewozy samochodowo-kolejowo-wodne,

przewozy samochodowo-lotnicze,

 • przewozy samochodowo-kolejowo-lotnicze,
 • przewozy samochodowo-morskie,
 • przewozy kolejowo-morskie,
 • przewozy samochodowo-kolejowo-morskie.

Cele i korzyści transportu multimodalnego

Transport multimodalny to bardzo korzystne rozwiązanie. Szczególnie zadowolona może być osoba zlecają taki transport, ponieważ płaci tylko i wyłącznie jedną opłatę przewozową. Tego typu usługi transportowe są coraz częściej i chętniej wybierane przez firmy w Polsce. Firma Transpol z Gdańska specjalizująca się w usługach transportowych potwierdza, że to świetne rozwiązanie w dodatku realizować je można na terenie kraju, międzynarodowo, a nawet międzykontynentalnie.

Cele transportu multimodalnego to:

 • zmniejszenie kosztów transportu,
 • ulepszenie i usprawnienie drogi produktu od producenta do klienta,
 • zminimalizowanie czasu dostawy towaru,
 • zwiększenie liczby możliwych wariantów przewozowych,
 • podniesienie jakości usług,
 • stworzenie większej ilości okazji załadowczych,
 • obniżenie niebezpieczeństwa uszkodzenia towaru.

Do korzyści transportu multimodalnego zaliczamy:

 • zmniejszenie jednostkowego i globalnego kosztu procesu transportowego,
 • zwiększenie liczby możliwych wariantów przewozowych,
 • podniesienie jakości usług,
 • szybkie i terminowe dostawy,
 • zwiększa częstotliwość okazji załadowczych,
 • obniża niebezpieczeństwo uszkodzenia towaru,
 • łatwa dostępność usług transportowych,
 • przewiezienie większej partii ładunku za jednym razem.

Transport intermodalny a transport kombinowany - jakie są różnice?

Transport multimodalny możemy podzielić na transport intermodalny i transport kombinowany. Choć oba określenia stosowane są zamienne nie powinno tak być, ponieważ różnią się one od siebie.

Transport intermodalny to usługi transportowe wykorzystujące wiele gałęzi transportu, ale za pomocą tylko i wyłącznie jednego za pomocą jednej jednostki ładunkowej np. kontenera.

Transport kombinowany to usługi transportowe gdzie jednostka ładunkowa jest transportowana pomiędzy różnymi punktami przeładunku, ale jej odbiór od nadawcy i dostarczenie do klienta odbywa się za pomocą transportu drogowego.

Operator transportu multimodalnego - kim jest i jakie ma zadania?

Operatorem transportu multimodalnego może być spedytor, logistyk lub przewoźnik drogą morską, powietrzną lub samochodową. Operator po podpisaniu umowy staje się odpowiedzialny za cały transport oraz przewożony towar. Do jego zadań należy organizacja i zarządzanie transportem oraz wystawianie dokumentów. Istnieją dwa rodzaje operatorów transportu multimodalnego: bezpośredni i pośredni. Pierwszy z nich to osoba posiadająca własną flotę komunikacyjno-transportową, natomiast drugi z nich musi zatrudniać pośredników, aby wykonać zlecenie do końca.

Dokumenty związane z transportem multimodalnym

Do najważniejszych dokumentów związanych z transportem multimodalnym zalicza się FIATA Multimodal Transport. Powstał on w latach 90. i bardzo ułatwia pracę wszystkim  importerom oraz eksporterom. Według zasad tego dokumentu to operator transportu w całości odpowiada za towar na każdym etapie jego transportu.

Teraz usługi transportowe związane z transportem multimodalnym nie mają przed Tobą tajemnic. Wiesz już, jakie są rodzaje, cele oraz korzyści tego typu rozwiązania. Jeśli stoisz po stronie klienta szukającego idealnej metody być może ten artykuł sprawił, że już wiesz, na który się zdecydować. Jeśli szukasz konkretnej firmy, która zajęłaby się całym procesem serdecznie polecamy firmę Transpol z Gdańska. Specjaliści w swoim fachu posiadający doświadczenie i odpowiednią wiedzę.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Transpol.

Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe

”TRANSPOL” Jolanta Waszkiewicz

Ul. Litewska 4 C

80-719 Gdańsk

woj. pomorskie

Tel. 600-931-087

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.