Alternatywy dla wózka widłowego

Andrzej Winnicki
07.11.2022

Wózek widłowy był, jest i pewnie jeszcze długo pozostanie podstawowym sprzętem wykorzystywanym w magazynie czy na placu składowania towarów. To uniwersalny wybór do przenoszenia ładunków i umieszczania ich na regałach. Warto natomiast wiedzieć, że dziś mamy do wyboru różne alternatywy, często znacznie lepsze, a na pewno tańsze w eksploatacji i serwisowaniu. Kilka propozycji omawiamy w naszym poradniku.

Ręczny paleciak

Paleciaki wciąż „robią robotę” tam, gdzie z różnych powodów nie można używać wózków widłowych. Świetnie sprawdzają się do przenoszenia niewielkich ładunków na krótkich dystansach, a więc w obrębie zaplecza sklepu, w małym magazynie etc.

Lift

Lifty, czyli ręczne podnośniki, to nadal dobry wybór do mniejszych magazynów, w których dominują niskie regały. Lift umożliwia szybkie i wygodne podniesienie ciężkiego ładunku, nie wymagając przy tym skomplikowanych i kosztownych zabiegów konserwacyjnych.

Żuraw samojezdny

Coraz popularniejsze żurawie samojezdne zaczynają dominować w zautomatyzowanych magazynach, w których nie ma miejsca na klasyczne wózki widłowe – chociażby ze względów środowiskowych czy z uwagi na specyfikę magazynowanych towarów. Żurawie samojezdne są bardzo tanie w eksploatacji, niemal bezgłośne, a przy tym zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa w magazynie.

Podnośnik elektryczny

Podnośniki elektryczne to alternatywa nie tylko dla wózków widłowych, ale też omówionych wyżej żurawi samojezdnych. Napęd elektryczny umożliwia wykorzystywanie tych maszyn w zamkniętych pomieszczeniach.

Sztaplarka

Sztaplarki służą automatyzacji procesu załadunku i rozładunku towarów na regałach. To świetny wybór w sytuacji, gdy zależy nam na utrzymaniu całodobowej pracy magazynu, a jednocześnie nie chcemy zwiększać zatrudnienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.