Zarządzanie transportem z jednego miejsca - system ERP

Piotr Kowalczyk
26.06.2023

Modułowy system do zarządzania zasobami firmy jest coraz popularniejszym rozwiązaniem dla wielkich firm i korporacji. Korzystają z niego także mniejsze, lokalne przedsiębiorstwa. Jednak czy będzie to dobry pomysł dla firm transportowych? Okazuje się, że system ERP przynosi wiele korzyści, a wręcz może decydować o przewadze konkurencyjnej jednego przewoźnika nad innymi. Sprawdź, jak łatwo zarządzać swoją flotą dzięki narzędziom dostępnym w systemie ERP.

Przydatne funkcje oprogramowania ERP dla transportu

Choć system ERP przeznaczony jest do zarządzania dużymi firmami, często produkcyjnymi, posiadającymi liczne działy - nadal pozostaje przydatny także w kwestii logistyki i transportu. W jaki sposób wspiera tę gałąź gospodarki?

  • Przyjmowanie zleceń, planowanie tras czy przydzielanie ich kierowcom odbywa się praktycznie w czasie rzeczywistym dzięki bardzo sprawnemu przesyłaniu informacji.
  • Pokonywanie trasy jest kontrolowane na bieżąco. Ułatwia to pracę dystrybutorów, a pozyskane w ten sposób dane mogą być przekazane klientom w postaci śledzenia towaru w drodze.
  • Oprogramowanie ERP wspomaga także zarządzać flotą pojazdów, w szczególności planować ich przeglądy, raportować awarie czy zbierać dane statystyczne.
  • Możliwość rezerwacji przepraw dzięki dokładnemu planowaniu godziny przyjazdu na dane miejsce.
  • Dostęp do najnowszych informacji - nowoczesny system ERP dostępny jest także na urządzeniach mobilnych, natomiast wszystkie dokumenty przechowywane są w jednej bazie danych, przez co wprowadzone zmiany od razu są widoczne na każdym urządzeniu końcowym.
  • Wysoce zautomatyzowane wystawianie dokumentów przewozowych i innych istotnych dla kierowcy dokumentów.

Wdrożenie systemu ERP zapewnia szybszy przepływ informacji oraz możliwość zautomatyzowania wielu powtarzalnych zadań. Jednocześnie jest to doskonały sposób na zmniejszenie kosztów poprzez optymalizację procesów zachodzących w firmie.

System modułowy - kupujesz tylko to, czego potrzebujesz

Dzięki systemowi ERP można sprawnie zarządzać flotą pojazdów oraz wykonanymi przez nie trasami. Jednak ideą tego typu rozwiązań jest kierowanie zasobami całego przedsiębiorstwa. Dlatego też oprogramowanie ERP można rozszerzyć o dodatkowe narzędzia i moduły, przydatne do zarządzania poszczególnymi działami firmy.

Systemy klasy ERP składa się niczym klocki lego, wykorzystując tylko te elementy, które są potrzebne. System taki z łatwością można rozbudować o dodatkowe funkcjonalności (na przykład narzędzia zarządzania serwisem), a każdy moduł z łatwością daje się zaktualizować o nowoczesne rozwiązania technologiczne, bez wpływu na pozostałe elementy systemu ERP.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie