Program magazynowy i oprogramowanie logistyczne - jak je wybrać

Antoni Kwapisz
22.05.2023

Jeżeli chcesz zadbać o satysfakcję swoich klientów, zyskać przewagę nad konkurencją i zwiększyć efektywność, musisz zadbać o odpowiednie programy logistyczne dopasowane do potrzeb Twojej firmy. Nasza oferta to m.in. system ERP HermesSQL z obsługą WMS, pomagający w skutecznym i wydajnym zarządzaniu magazynem oraz logistyką. Mobilne rozwiązania do obsługi magazynu to zupełnie nowa jakość pracy, którą docenią Twoi pracownicy i klienci. Jeżeli nie wiesz, czy właśnie tego potrzebuje Twoja firma, umów bezpłatną prezentację programu.

Gdzie sprawdzi się oprogramowanie magazynowe logistyczne?

Nowoczesne magazyny, to miejsca, w których integruje się pracę ludzi i maszyn, tworząc w ten sposób inteligentne, a co ważniejsze, bardzo wydajne środowisko magazynowe. Jednak aby proces integracji mógł nastąpić, należy zainwestować w odpowiedni program magazynowy dla Twojej firmy. W przypadku handlu przez internet trudno jest sobie wręcz wyobrazić prowadzenie magazynu bez zastosowania w nich programów logistycznych systemu WMS.

Tu warto zaznaczyć, że oprogramowanie magazynowe WMS można stosować nie tylko w magazynach automatycznych. Ten system zarządzania magazynem można ograniczyć do planowania i kontrolowania poszczególnych procesów magazynowych, bez konieczności używania urządzeń automatycznych. W związku z tym oprogramowane magazynowe dla małych firm sprawdzi się także w magazynach tradycyjnych o niezbyt wysokim poziomie zautomatyzowania.

Co należy brać pod uwagę, wybierając program do prowadzenia magazynu?

Pierwszym elementem, który należy wziąć pod uwagę przed zakupem programu do magazynowania, jest analiza potrzeb i wymagań Twojej firmy. Chodzi tu głównie o wielkość i złożoność magazynu, rodzaje składowanych produktów, obsługiwane kanały dystrybucji itp. Szczegółowa analiza pozwoli wskazać najważniejsze funkcjonalności niezbędne w danym magazynie. Wśród nich z pewnością znajdą się procesy takie jak śledzenie towarów, zarządzanie stanami magazynowymi czy generowanie analiz i raportów.

Równie ważna jest skalowalność i elastyczność oprogramowania logistycznego, chodzi o to, aby programy działały niezależnie od tego, jak bardzo firma się rozrasta czy zmienia. Program powinien mieć możliwość dostosowania się do zmian zarówno w strukturze magazynu, jak i w procesach logistycznych. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na to, czy wybrany program do prowadzenia magazynu oferuje modułową strukturę, która umożliw dodawanie nowych funkcjonalności.

Dlaczego warto wybrać oprogramowanie dla magazynów?

Prowadzenie magazynu może okazać się prawdziwym wyzwaniem, warto więc postarać się o to, aby było ono możliwie najłatwiejsze. Odpowiednio dobrane oprogramowanie logistyczne to możliwość kontroli całego magazynu w czasie rzeczywistym. To także możliwość obsługi firm wielooddziałowych, możliwość automatyzacji procesów takich jak: planowanie zakupów, generowanie zamówień zgodnie z różnymi parametrami, a także automatyczna rezerwacja dostaw pod zamówienia klientów.

Systemy WMS można obsługiwać z poziomu aplikacji mobilnej, dzięki czemu możesz monitorować stan magazynu niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdujesz. Oprogramowanie pozwala na wygodną obsługę zarówno kartonów, jak i całych palet. Kody SSCC pozwalają z kolei na identyfikację i śledzenie zawartości opakowań. Niemniej ważną zaletą stosowania programów logistycznych jest możliwość tworzenia analiz o różnym poziomie szczegółowości, co pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu zatowarowania.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie