Na co zwrócić uwagę przy wyborze transportu HDS?

Mariusz Siwko
30.05.2023

Zamierzasz wybudować dom i musisz przetransportować materiały budowlane? A może chcesz przewieźć inny ciężki ładunek? W takim przypadku konieczny jest specjalistyczny sprzęt do jego dowozu. W tym celu stosowany jest transport HDS, który ma szerokie zastosowanie w przewozie ciężkich i gabarytowych towarów. Do czego najczęściej wykorzystuje się ten typ transportu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy zajmującej się transportem HDS?

Czym jest transport HDS?

Hydrauliczny dźwig samochodowy, czyli HDS, jest rodzajem pojazdu ciężarowego wyposażonego w zintegrowany żuraw (dźwig), nazywany przenośnym albo przeładunkowym. Także pojazd ten określany jest jako samowyładowcze HDS.

Za pomocą samochodów wyposażonych HDS możliwe jest wykonanie załadunku oraz rozładunku towarów, bez konieczności stosowania innego rodzaju sprzętu. W zależności od rodzaju pojazdu oraz żurawia różni się jego nośność oraz zasięg pracy. Najczęściej nośność żurawi wynosi od 1,5 tony do 3,5 tony. Dźwig może być wyposażony w różne rodzaje oprzyrządowania umożliwiającego manipulację ładunkiem, na przykład w chwytak albo hak.

Samochody HDS mają ładowność od kilku do kilkudziesięciu ton. Mogą być one wyposażone również w dodatkową przyczepę, która powiększa ich ładowność. W efekcie jednorazowo mogą przewieść nawet ponad 25 ton ładunku. Do obsługi żurawia w samochodzie typu HDS konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego – UDT.

Do czego stosowany jest transport HDS?

Transport ciężarowy HDS jest wykorzystywany podczas przewożenia ładunków o większych gabarytach (wymiarach) i ciężarze. Dzięki temu, że jest on wyposażony w dźwig, który służy do podnoszenia i opuszczania ładunku, pozwala na dokonanie załadunku i rozładunku w praktycznie każdym miejscu.

Najczęściej z wykorzystaniem HDS-ów przewozi się poniższe rodzaje ładunków:

  • materiały budowlane, na przykład cegły, bloczki, zbrojenia i inne materiały gabarytowe;
  • kontenery, na przykład kontenery transportowe, mieszkalne, biurowe;
  • sprzęt, na przykład wózki widłowe, podesty ruchome;
  • urządzenia, na przykład urządzenia używane w branży wydobywczej, urządzenia grzewcze;
  • gotowe konstrukcje, na przykład stelaże metalowe, reklamy wielkoformatowe, domki ogrodowe, sauny gotowe, wiaty oraz elementy wiat, konstrukcje sceniczne stosowane w branży rozrywkowej;
  • ścięte drzewa po przeprowadzonej wycince.

Jak skorzystać z transportu HDS?

Aby skorzystać z transportu HDS, nie trzeba decydować się na kupno potrzebnego do tego pojazdu. Obecnie bardzo popularne są usługi HDS, które polegają na wynajęciu samochodu HDS wraz z operatorem. Z usług tego typu korzystają zarówno firmy, które działają w wielu branżach, jak i osoby prywatne, które muszą przewieźć określone rodzaje towarów specjalistycznym sprzętem.

Samochód ciężarowy wyposażony w HDS można wtedy wykorzystać według własnych potrzeb, na przykład zamówić odbiór materiałów budowlanych ze sklepu czy też przewóz konstrukcji pomiędzy dwoma punktami. Pracownik firmy prowadzącej usługi HDS będzie mógł wtedy odebrać towar, załadować go na samochód, a następnie przewieźć go do celu i rozładować.

Gdy przykładowo konieczny jest transport HDS Kraków jest jednym z miast, w którym usługi tego typu prowadzi wiele firm. Warto porównać ich oferty, aby znaleźć dla siebie tę najkorzystniejszą.

Więcej informacji na temat transportu HDS można znaleźć na stronie https://roboty-ogolnobudowlane.pl/transport-ciezarowy-uslugi-hds/ 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy oferującej transport HDS?

Gdy konieczne jest skorzystanie z transportu HDS, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii przed jego zamówieniem. Zaliczane są do nich przede wszystkim:

Parametry samochodu HDS

Należy zwrócić uwagę na flotę posiadaną przez firmę świadczącą usługi HDS. Konieczne jest uwzględnienie ładowności pojazdu oraz udźwigu żurawia HDS, szczególnie w przypadku większych i cięższych towarów. W przypadku większej ilości towarów konieczne może być wynajęcie samochodu z dodatkową przyczepą, dlatego należy zwrócić uwagę, czy jest to możliwe w danej firmie. Dzięki temu wszystkie towary mogą być bezpiecznie przewiezione do celu.

Cennik usług HDS

Firmy prowadzące usługi transportu ciężarowego HDS najczęściej wyceniają swoje usługi na podstawie stawek kilometrowych oraz stawek dobowych za dzień użytkowania. Warto wysłać zapytania ofertowe do paru firm, aby dowiedzieć się, ile będzie kosztować w nich transport HDS konkretnych towarów na danym dystansie.

Uprawnienia operatora HDS

Pracownik wykonujący usługi HDS powinien posiadać niezbędne uprawnienia do obsługi żurawia HDS. Dzięki temu prace mogą przebiegać zgodnie z wymogami BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy, sprawnie i szybko.

Opinie klientów

Warto też zwrócić uwagę na opinie firmy świadczącej usługi HDS. Pozytywne referencje są potwierdzeniem wysokiej jakości obsługi.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie