Dlaczego warto kupić elektryczny wózek paletowy?

Mariusz Siwko
13.03.2023

Elektryczny wózek paletowy w magazynie XXI wieku to narzędzie stałego wyposażenia, jak kasa samoobsługowa w sklepie wielopowierzchniowym czy automat z jedzeniem w biurowcu, to takie intralogistyczny must have. Pytanie jaki wózek paletowy wybrać? Ręczny czy elektryczny? Prowadzony czy dla operatora przemieszczającego się na platformie? A może z masztem? Przygotowaliśmy poradnik dla planujących zakup elektrycznego paleciaka - zapraszamy do lektury!

Ręczny, a elektryczny wózek paletowy

Wózki paletowe dzielimy ze względu na zastosowany napęd - na wózki ręczne i elektryczne. Te pierwsze w istocie nie posiadają napędu, są poruszane siłą ludzkich mięśni. Nie podlegają też pod Urząd Dozoru Technicznego, co oznacza, że do jego prowadzenia nie są potrzebne żadne uprawnienia. W związku z tym, że nie ma wspomagania, transport palet przy udziale wózka paletowego ręcznego powinien odbywać się tylko na niewielkich odległościach w mniejszych magazynach.

Wózek paletowy elektryczny, inaczej paleciak elektryczny, to bardziej zaawansowane urządzenie, posiadające napęd i służące do przemieszczania ładunków spaletyzowanych na większych dystansach. Jeżeli jego możliwości podnoszenia nie przekraczają 30 cm, to do ich obsługi pracownicy również nie potrzebują uprawnień, wydawanych przez UDT.

Elektryczny wózek paletowy odciąża personel, a co za tym idzie zwiększa produktywność, przepływ ładunków i wydajność całego obiektu.

Zalety elektrycznych wózków paletowych

Jako powszechne wyposażenie każdego magazynu, wózki paletowe posiadają szereg oczywistych zalet, do których należą:

  • oszczędność czasu i sił pracowników: zadania przy użyciu paleciaka elektrycznego są wykonywane szybciej i wydajniej niż przy pracy z wózkiem ręcznym, a w dodatku bardziej komfortowo z punktu widzenia operatora,
  • mniejsze obciążenie wysiłkowe dla człowieka zmniejsza ryzyko uszkodzeń i obrażeń ciała operatora,
  • możliwość wyboru elektrycznego wózka paletowego z platformą dla operatora, np. Crown WT3000, po to, by praca była jeszcze bardziej wygodna,
  • lepsza zwrotność w wąskich, zatłoczonych przestrzeniach i korytarzach,
  • dostępność wielu opcji udźwigu pozwala dopasować wózek do najczęściej wykonywanych prac w magazynie.

Gdzie można używać elektrycznego wózka paletowego?

Paleciak elektryczny to wszechstronne urządzenie intralogistyczne i jako takie jest powszechnie wykorzystywane w wielu aplikacjach, które bazują na transporcie poziomym ładunków spaletyzowanych. Trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo logistyczne, przemysłowe czy handlowe, które nie korzysta ze wsparcia tej maszyny. Wózek paletowy elektryczny używany jest do operacji związanych z załadunkiem i rozładunkiem towarów, a także z ich transportowaniem po terenie magazynu. Ponadto z jego pomocą możliwy jest proces przygotowywania produktów do wysyłki oraz merchandisingu w obiektach handlowych.

Rodzaje elektrycznych wózków paletowych

Wyróżniamy kilka wersji wózków paletowych z napędem elektrycznym, ich rodzaje prześledzimy na przykładzie marki Crown.

  • Crown WP3000, wózek paletowy elektryczny prowadzony, przy którym operator idzie obok. Paleciak zapewnia szybki i bezpieczny transport towarów paletyzowanych do 2 000 kg na krótkich i średnich odległościach, jest zwrotny więc zapewnia pełną sterowność nawet w wąskich miejscach.
  • Crown WT3000, to wózek paletowy elektryczny wyposażony w zintegrowaną platformę dla operatora, który nie musi chodzić obok pojazdu – może jeździć z ładunkiem, nawet na większe odległości. Praca z użyciem tego sprzętu jest bardziej wydajna, bo taki wózek porusza się szybciej. Ponadto daje możliwość efektywnej pracy w doku przy rozładunku i załadunku towaru.
  • Crown DT3000, to wózek podnośnikowy paletowy z napędem elektrycznym typu układarka, który łączy zalety wózka paletowego i wózka podnośnikowego: nie tylko jednocześnie przewozi dwie palety z towarem, każda o wadze 1000 kg, ale też posiada funkcję podnoszenia na wysokość ponad 2 500 mm. Dzięki temu praca przebiega jeszcze sprawniej, a jedna maszyna obsługuje zadania z zakresu transportu ładunków po obiekcie, aż po intensywną pracę na rampie załadunkowej.

Wszystkie opisywane modele znajdziecie na oficjalnej stronie dystrybutora elektrycznych wózków paletowych https://wozkicrown.pl/wozki-widlowe/paletowe/.

Elektryczne paleciaki - podsumowanie

Elektryczne wózki paletowe to pojazdy przystosowane do przewożenia wielotonowych ładunków dzień w dzień, eliminując konieczność pracy ręcznej, a więc realnie wpływając na poziom bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i towarów. Wybierając takie narzędzie do swojego przedsiębiorstwa zwróć uwagę na to, jakie operacje będzie obsługiwał i w jakim dokładnie miejscu będzie pracował. Zadbaj również o odpowiednie szkolenia dla pracowników, żeby sprzęt mógł wydajnie wspierać ich działania.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie